آکادمی دکتر مریم نظری
موفقیت در دنیای آکادمیا

چطور مدل مفهومی‌ پژوهشم را بسازم؟ مدل مفهومی چه فرقی با مبانی نظری تحقیق دارد؟

یکی از کاربران پژوهشکار پرسیدند:

موضوع من طراحی مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست با رویکرد روانشناسی محیط
میخواستم بدونم برای مدل مفهومی این موضوع من باید این موضوع رو تیکه تیکه کنم یعنی راجب کودکان، بی سرپرستی، با مرکز نگهداری، کودکان بی سرپرست و روانشناسی محیط؟
فرق مدل مفهومی بامبانی تئوری یا نظری تحقیق؟

پاسخ

خیر. باید درباره موارد زیر سرچ کنید و براساس مطالبی که پیدا می‌کنید مدل مفهومی پژوهشتان را بسازید:

یک– مرکز نگهداری کودکان و کودکان بی‌سرپرست به طور مشخص چه ویژگی‌ها و اجزایی دارد یا باید داشته باشد؟ (اگر مدل، نظریه یا الگویی در این زمینه قبلا ارائه شده می‌توانید از آنها استفاده و به آنها استناد دهید) که می‌توانید از عباراتی مانند how to design یا design + ترجمه مرکز نگهداری کودک سرچتان را شروع کنید بعد از دل عناوین بازیابی شده کلیدواژه‌های مناسب‌تر و دقیق‌تر بیابید. برای پیدا کردن معادل انگلیسی هر عبارت هم از گوگل ترنسلیت کمک بگیرید.

دو– برای طراحی مرکز نگهداری کودک چه ملزومات و ملاحظاتی باید مدنظر قرار گیرد؟ که می‌توانید از کلیدواژه requirements برای ملزومات استفاده بفرمایید و همچنین به استانداردها و الگوهای موجود در این زمینه نیز مراجعه نمایید. با واژه standard, model سرچ کیند از بود یا نبود چنین منابعی مطلع می‌شوید.

سه– روانشناسی محیط چیست و براساس آن موقع ساخت مراکز نگهداری کودک باید چه ملاحظاتی لحاظ شود؟ به عبارتی روانشناسی محیط در زمینه ساخت مرکز نگهداری کودک چه توصیه و راهکاری دارد؟

برای دستیابی به منابع مرتبط و معتبر و استخراج دقیق مطالب باید روال خاصی را دنبال بفرمایید که قدم به قدم و نکته به نکته در سه بسته سرچ، تحلیلی‌خوانی و یادداشت‌برداری تشریح شده‌اند.

از سرجمع مطالب بالا می‌توانید مدل مفهومی پژوهشتان را بسازید یعنی نشان دهید در مرحله گردآوری داده می‌خواهید پرسش‌های عملیاتی (یا پرسش‌هایی که قرار است از جامعه پژوهش بپرسید) را حول محور چه سازه‌ها و متغیرهایی طراحی کنید.

مدل مفهومی جزیی از مبانی نظری تحقیق است.

در مبانی نظری باید چیستی، چرایی و چگونگی موضوع پژوهشتان و ابعاد آن را توضیح دهید
در مدل مفهومی باید نشان دهید می‌خواهم پرسش پژوهشم را حول محور چه سازه‌ها یا متغیرهایی طراحی کنم. و هر سازه یا متغیر از چه مولفه‌هایی تشکیل شده.
به عنوان مثال یکی از سازه‌های کلیدی در ساخت مرکز نگهداری کودک ممکن است “امنیت و امن بودن مکان باشد” حالا باید بگویید امن بودن یا امنیت شامل چه چیزهایی است (که می‌شود مولفه‌های امنیت).

پیشنهاد می‌کنم این آموزش‌ها را ببینید و در صورت تمایل به یادگیری عمیق‌تر پژوهش و شیوه طراحی صحیح آن این بسته و این بسته را تهیه کنید.

 

2 دیدگاه‌
 1. rezaeerezaali48 می‌گوید

  سلام خانم دکتر

  به نظر می رسد هر کس که سوال ایجاد می کند یک نوع نگرشی که در ذهن دارد بیان می کند و حتی ما می توانیم بفهمیم که شخص سوال کننده

  چقدر اطلاعات در زمینه های مربوط در مورد سوالی می داند…

  اساسا کسی که از شما خانم دکتر سوال می کند بزرگترین کار را انجام می دهد چرا که داده و اطلاعات پنهان شما وبرای اینکه به شخص سوال کننده جواب بدهید و همین جواب دادن شما باعث تولید محتوا می شود تبدیل به یک دانش برای شخص سوال کننده و تولید دانش برای شما

  خانم دکتر عزیز می شود…!

  و به نظر اگر ما در برخی از موارد نمی توانیم و یا متوجه نمی شویم باید سوال کنیم که این سوال باعث جهت دادن و تولید محتوای می شود

  که شما استاد محترم می توانید تولید کنید

  پیشنهاد این جانب آن است که هر پژوهشگری که با شما ارتباط دارد شما اگر امکان دارد وادار ش کنید که آنچه که ادارک نکرده سوال بپرسد.

  تشکر
  رضایی

  1. دکتر مریم نظری می‌گوید

   سلام و سپاس از بازخورد ارزشمند شما

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.