یک نقشه راه مطمئن برای انجام پژوهش برندساز و فرصت‌آفرین

اگر دانشجو، استاد راهنما یا پژوهشگر هستید

در کنار سلامتی و پول، حداقل چیزی بین ۲ تا ۷ سال از عمر گرانبهای خود را صرف پژوهش می‌کنید.

قطعا صرف چنین هزینه‌‌ زمانی و مالی برای گرفتن نمره، مدرک و ارتقا عاقلانه به نظر نمیرسد

به ویژه‌ای زمانی که بدانیم یک پژوهش پتانسیلی بسیار فراتر از گرفتن مدرک، نمره و ارتقا دارد.

انجام یک پژوهش مولد و آینده‌دار، در کنار اعتبار علمی بالا، برای شما فرصتهای شغلی بی نظیری مانند:

 • فرصت مشاوره‌های تخصصی و کار با شرکتها، موسسه‌ها و افرادی که عاشق کار کردن با آنها هستید
 • برگزاری سخنرانی، کارگاه و دوره‌های آموزشی پرملاط
 • تولید محتوای دست اول و برندساز
 • حضور در رویدادهای بین المللی کاملا اسپانسر شده
 • جذب فاند و بودجه پژوهشی
 • چاپ مقاله، کتاب و آثار تاثیرگذار
 • و …

خلق می‌کند که هر یک می‌تواند در کنار رضایتمندی و حس مفید بودن، درآمد عالی نیز برای شما به ارمغان بیاورند.

اگر مشتاقید پژوهش بدردبخور و برندسازی انجام دهید که در کنار مدرک و نمره، نام و نان هم به شما بدهد

تا بتوانید در کنار تمام فرصتهای جذابی که برای شما خلق می‌کند، حس مفید بودن و لذت از پژوهش را هم تجربه کنید

و دنبال نقشه راهی هستید که بتوانید در سریع‌ترین زمان این کار را انجام دهید، قدم‌های زیر را دنبال نمایید:

 

یک- مبانی و ملزومات تولید پژوهش مولد و آینده‌دار را بشناسید و با ذهنیت درست سراغ پژوهش بروید.

پژوهش مولد و آینده‌دار پژوهشی است که برای پژوهشگر نام و نان می‌آورد.

چرا؟

چون:

 • برای فهم و یا حل مسائل واقعی، دانش نو و کاربردی تولید می‌کند.
 • و آنقدر راحت‌فهم ارائه میشود که ذی‌نفعان پژوهش می‌توانند از آن برای بهبود اوضاعشان استفاده کنند.

اما چطور میشود که یک پژوهش مولد و آینده‌دار می‌شود؟

در پشت صحنه پژوهش‌های مولد، نکات ظریف و حرکت‌های فکر شده‌ای وجود دارد که در هیچ کتاب و کلاسی گفته نمی‌شوند و دقیقا همین نکات هستند که خروجی‌های جذاب و بدردبخور خلق می‌کنند.

در کتاب پژوهش مولد و ماندگار با این نکات و حرکت‌ها آشنا میشوید؛ آن هم به شیوه‌ای کاملا متفاوت با آنچه در کتابها و کلاسهای روش تحقیق خوانده و شنیده‌ای.

محتوای این کتاب محصول چندین سال سرک کشیدنهایم در پشت صحنه پژوهشهای مولد و تاثیرگذار و آهان‌های بزرگی است که در این سفر اکتشافی به دست آورده‌ام.

 

دو- پژوهشتان را طوری انجام دهید که هم پرنشر و کاربردی شود و هم بتوانید به موقع و باکیفیت عالی سابمیت کنید.

مهم نیست پژوهش در دست انجامت یک پایان‌نامه ارشد است،‌ یک رساله دکتری است، یک طرح پژوهشی است یا یک پروژه عشقی.

اگر نتوانید به موقع و با کیفیت عالی سابمیت کنید عملا فرصت‌های زیادی را (در کنار سلامتی، زمان و پول) از دست می‌دهید و تا همیشه حس داشتن یک کار ناتمام یا انجام یک کار بی‌‌ثمر، شما را آزار خواهد داد.

خبر خوب اینکه انجامِ یک پژوهش پرنشر و بدردبخور به سختی و پیچیدگی که احتمالا فکر می‌کنید نیست. با رعایت قانون ۲۰/ ۸۰ در پژوهش یعنی تمرکز روی ۲۰ درصدی که ۸۰ درصد تو را جلو می‌اندازند می‌‌توانید پژوهشتان را طوری انجام دهید یا اصلاح کنید که نه تنها موقع دفاع و اکسپت از نشریات چالشی نداشته باشید بلکه بتوانید با افتخار درباره‌اش حرف بزنید و از آن درآمد کسب نمایید.

این دوره آموزشی، براساس قانون ۲۰ / ۸۰ طراحی شده است یعنی در کمترین زمان شما را به عالی‌ترین نتایج می‌رساند.

 

سه- بلافاصله پس از تصویب پروپوزال، کار مقاله‌نویسی را شروع کنید.

بله درست دیدید “بلافاصله پس از تصویب پروپوزال”. اگر پروپوزال را درست انجام داده‌ باشید می‌توانید اولین مقاله علمی پژوهشی خود را بنویسید و از نشریات معتبر پذیرش بگیرید. یعنی بدون نیاز به داده میدانی و بدون نیاز به اینکه صبر کنی تا پژوهشت تمام شود.

با اینکار می‌توانید به موقع دفاع کنید و سریع برند پژوهشی خود را بسازید. به علاوه، تمام تخم‌مرغ‌هایت را در یک سبد نمی‌گذارید یعنی می‌توانید از پژوهشتان چندین مقاله استخراج و منتشر کنید!

در این بسته آموزشی که در بخش اول دوره جامع کیمیاگران پژوهش هم عرضه شده، با اصول بسیار کلیدی اکسپت و نشر در انواع نشریات داخلی و بین المللی و قدم به قدم طرح‌ریزی و استخراج مقاله از پایان نامه در مراحل مختلف پژوهش – از تصویب پروپوزال تا گردآوری داده تا دفاع از پایان نامه – آشنا میشوید.

با این آموزشها میتوانید کم و کسری‌های پژوهش خود را بیابید و از رفت و برگشتهای زیاد (و احتمالا ریجکت شدنهای متعدد) جلوگیری نمایید.

و از اینها مهمتر، تمام تخم مرغهایتان را در یک سبد نمیگذارید.

یعنی براساس پتانسیل پژوهشتان، چندین مقاله از آن استخراج میکنید (یا موقع شروع پژوهش آن را طوری طراحی و اجرا میکنید که چند مقاله از آن قابل استخراج باشد) و سرمایه ارزشمندتان را به حراج نمیگذارید.

 

چهار- پژوهشتان را به آثار ماندگار و خریدنی تبدیل کنید.

پایان‌نامه، رساله دکتری، یا طرح پژوهشی آثاری هستند که در تعداد نسخه محدود منتشر می‌شوند به همین دلیل دسترسی به آنها دشوار است به علاوه ممکن است مورد سرقت قرار گیرند!

خبر خوب اینکه در کنار چاپ مقاله می‌توانید پژوهشتان را در فرمت‌های مختلف مانند کتاب، سخنرانی، پوستر، و کارگاه‌های آموزشی تبدیل کنید و با این کار علاوه بر حفاظت و نشر دستاوردهای پژوهشت، برند پژوهشی خود را هم بسازید. در لینک‌های زیر آموزش گام به گام انجام این کار ارائه شده است:

 

 

 

3 دیدگاه‌
 1. محمدرضا مقیمی می‌گوید

  خانم دکتر من دانش اموخته علم اطلاعات هستم آیا با پزوهشگری می توان درامدزایی کرد و از کارمندی رهایی یافت؟
  مثل رشته مدیریت که مشاور مدیریت می شوند یا رشته های دیگر که برای خودشان کسب و کاری دارند. ارزویم این است که کاری راه بیندازم برای خودم و برند شوم گفته بودید درباره کاریابی هم صحبت می کنید البته من تمام صفحات اینستاگرام شما را دیده ام و شاید بتوانم بگویم کل سایت را خوانده ام اما با اینکه شما صحبت کردید درباره کاریابی من هنوز به ایده نرسیدم. دوستانی دارم که مثلا مدیریت خوانده اند یا روانشناسی الان کار خودشان با درامدهای بالا دارند اما من یک کارمند ساده ساده هستم با درامد کم
  آیا شما راهکار و پیشنهادی دارید؟

  1. دکتر مریم نظری می‌گوید

   راه اندازی کسب و کار شخصی و خروج از استایل کارمندی، یک لایف استایل یا سبک زندگی متفاوت را می طلبد مثلا فرد باید خیلی هدفمند و با تمرکز بر مخاطبی مشخص هر روز در حال یادگیری باشد و این کار را با اشتیاق و هیجان انجام دهد. به همین دلیل بهترین کار این است که فرد روی موضوع و مخاطبی متمرکز شود که به آن علاقه دارد. یادگیری هدفمند هم یعنی پژوهش و مطالعه با هدف مستر شدن در فهم مخاطب و شناخت عمیق موضوع مدنظر + یادگیری فروش و جدیدترین روندها در این زمینه به ویژه در فضای مجازی چون باید جایی باشید که مشتری هست و این روزها تقریبا هم در گوشی و ایستا هستند.
   از این منظر پژوهش (از نوع مولد و آینده دار آن نه مدلی که در دانشگاه آموزش میدهند) هوشمندانه ترین مسیر برای رسیدن به چنین هدفی است چون خیلی هدفمند و عمیق در زمینه های بالا دانش کسب می کنید.
   و برای رسیدن به نتیجه باید صبورانه و ارادتمندانه قدم بردارید چون رسیدن به نتیجه در هر کسب و کاری بین سه تا پنج سال کار مستمر و با پشتکار نیاز دارد.

   در پکیج جامع ترازاولهای تولید محتوا راههای میانبری برای اینکار ارائه کرده ام برای دوستانی که نمی خواهند خیلی رسمی وارد پروسه پژوهش مولد شوند.

 2. Atrisa می‌گوید

  سلام و عرض ادب خانوم دکتر…
  من هرچی تلاش میکنم نتونستم وبینارتون رو ببینم که بتونم وارد دوره بشم…لطفا راهنمایی کنید

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.