آکادمی دکتر مریم نظری
موفقیت در دنیای آکادمیا

چرا خودتوانمندسازی برای سازمانها یک ضرورت است؟ یک فرصت برای حرفه‌مندان علم اطلاعات

در سازمانها خودتوانمندسازی در سطوح مختلف کاری یک «باید» است. به ویژه اگر سازمانی هستیم که حفظ  و ارتقای مزیت رقابتیمان برایمان مهم است.

حفظ و ارتقای مستمر مزیت رقابتی یعنی برخورداری از توانایی تشخیص روندهای جاری در حوزه کاری، همگام شدن با سلیقه و نیازهای مشتری، و داشتن دانش به روز درباره چگونگی ارتقای محصولات و خدمات و متناسب‌سازی آنها با نیازهای مشتریان. هر یک از این موارد نیازمند سطوح مختلفی از خودتوانمندسازی است. سطحی از آن مربوط به خودتوانمندسازی در حوزه سیاستگذاری، تصمیم گیری و برنامه‌ریزی است و سطحی دیگری از آن مربوط به ایجاد قابلیت خودتوانمندسازی در  نیروی انسانی است.

در مقایسه با ارائه دوره‌های آموزشی ضمن خدمت – که اغلب هم متناسب با نیازهای واقعی پرسنل نیستند – ایجاد قابلیت خودتوانمندسازی – به ویژه در بلندمدت – مزایای بسیار زیادی برای سازمان به ارمغان می‌آورد که از جمله آنها می‌توان به برخورداری از نیروی انسانی توانمند، باانگیزه و خلاق در سازمان اشاره کرد؛ پرسنلی که می‌توانند فعالانه و خلاقانه به تحقق اهداف سازمان و ارتقای استانداردهای آن کمک کنند.

images (13)خودتوانمندسازی سازمانها را به سه مهارت کلیدی مجهز می کند:

  • مهارت تشخیص به هنگام و سریع نیازها (اعم از دانشی، مهارتی، بینشی و ابزاری)
  • مهارت هدفگیری درست نقاط نیازمند بهبود
  • مهارت دستیابی به مناسب ترین و معتبرترین منابع برای تامین این نیازها
  • مهارت بهره گیری بسیار موثر از این منابع برای تامین هدف موردنظر

با تجهیز به مهارت خودتوانمندسازی سازمانها این توانایی را پیدا می کنند تا در هر موقعیت و شرایطی شکاف‌های دانشی و مهارتی‌شان را تشخیص دهند و با استفاده از منابع مناسب این شکاف‌ها را پر کنند. اگر این کار با دید آینده نگرانه ای انجام شود، با خودتوانمندسازی سازمانها می توانند با پیش بینی روندهای آینده و آماده سازی خود در زمینه های موردنظر، در حوزه کاری خود پیشرو و مرجع شوند.

خودتوانمندسازی همچنین به سازمان‌ها کمک می‌کند تا در زمینه‌های موردعلاقه یا موردنیاز بی معطلی خود را ورزیده و توانمند کنند و همگام با تغییرات حوزه مربوطه خود را روزآمد سازند.

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.