داور پژوهش هستید

می‌دانید پژوهشی که داوری می‌کنید ایرادات اساسی دارد؛ چون یا مسئله‌ای واقعی را طرح و یا حل نکرده یا نتوانسته واقعی بودن مسئله و کاربردهای پژوهشش را به خوبی ارائه کند. اما نمی‌دانید ایراد کار از کجاست. دوست دارید پژوهش‌ها را علمی‌تر و عمیق‌تر نقد کنید و به پژوهشگران کمک کنید تا کارشان را به صورت اصولی اصلاح کنند اما درباره چند و چون آن، آموزه‌های راحت‌فهمی نمی‌یابید.

کتاب پژوهش مولد و ماندگار با درنظرگرفتن این چالش ها برای شما نوشته شده است. این کتاب به شما کمک می‌کند تا عمیق‌تر و ساخت‌یافته‌تر کیفیت طراحی، اجرا، و ارائه پژوهش‌ها را ارزیابی کنید و با متری کیفی و پرسش‌مبنا، تاثیرگذاری و کاربرد پژوهش‌ها را اندازه بگیرید، و با نقدهای سازنده و دقیق به پژوهشگران کمک کنید تا پژوهش‌شان را به پژوهشی مولد و تاثیرگذار تبدیل کنند.

برای استفاده حداکثری از این کتاب

دستورالعمل مندرج در ص ۵۷ کتاب را به دقت دنبال بفرمایید.

پژوهشکار منبع غنی دیگری است که به شما کمک می کند با بازخوردهای اصلاحی سازنده به مولدسازی پژوهش ها کمک کنید. در این باره پژوهش‌‌کار به سه شکل به کار شما می‌آید:

  • اول – آموزه‌های پژوهش‌کار استانداردهای کلی طراحی، اجرا و ارائه پژوهش را در اختیار داوران پژوهش قرار می‌دهد و به آنها کمک می‌کند تا از دریچه این استانداردها ساختار و محتوای پژوهش‌ها را اسکن و ارزیابی کنند.
  • دوم – در بخش‌های مختلف پژوهش‌کار پرسش‌هایی برای ارزیابی قدم به قدم پژوهش مطرح شده است. داوران عزیر می‌توانند برای تشویق پژوهشگران به ژرف‌اندیشی و اصلاح پژوهششان، این پرسش‌ها را از پژوهشگران بپرسند.
  • سوم – پژوهش‌کار به داوران کمک می‌کند تا بازخوردها و اصلاح‌های درخواستی‌شان را ساخت‌یافته‌ و منسجم ارائه کنند. با ارجاع به آموزه‌های مرتبط داوران می‌توانند به پژوهشگران کمک کنند تا در سرفصلی خاص بیشتر مطالعه کنند و طبق آموزه‌های ارائه شده در پژوهش‌کار کارشان را اصلاح نمایند.

کمک به ارتقای کیفیت مقالات 

برای دریافت مقالات با کیفیت تر از نشریات پیشنهاد می کنم پژوهشکار را به سردبیر نشریات پیشنهاد دهید.

پژوهش‌کار به چهار شکل می‌تواند توسط سردبیران و هیئت‌های محترم تحریریه نشریات استفاده شود:

  • یک – هر نشریه معمولا راهنما و شیوه‌نامه‌ای برای نویسندگان و پدیدآورندگان مقالاتش ارائه می‌دهد. نشریات می‌توانند از آموزه‌های بخش «تبدیل پژوهش به مقاله» پژوهش‌کار به عنوان منبع مکمل و یا منبع جایگزین این شیوه‌نامه‌ها مورداستفاده قرار گیرند.
  • دو – به علاوه هر نشریه می‌تواند پژوهش‌کار را به عنوان منبعی راهنما یا منبعی برای مطالعه بیشتر به نویسندگان پیشنهاد دهد.

پیشنهاد می کنیم عبارت زیر را در بخش «راهنمای نویسندگان» سایت نشریه تان درج کنید:

برای نگارش مقاله، آموزه های این صفحه را دنبال بفرمایید. 

  • سه – نشریات می‌توانند داوران نشریه خود را ملزم نماید تا از آموزه‌های پژوهش‌کار به عنوان متر ارزیابی و نقد پژوهش‌ها استفاده کنند.
  • چهار – متاسفانه اغلب نشریات به دلیل نداشتن آشنایی کافی با انواع مقالات،‌ فقط مقاله‌ای را علمی‌پژوهشی می‌بینند که کار میدانی کرده باشد و آمار و ارقام گزارش دهد. حال آنکه مقالات مروری‌مفهومی قوی جزو مقالات علمی‌پژوهشی یه حساب می‌آیند. پژوهش‌کار دید متفاوتی درباره انواع مقالات پژوهشی و ترویجی ارائه می‌دهد که به نشریات کمک ‌می‌کند تا در انتخاب و نشر مقالات باارزش با دقت بیشتری عمل کنند.

 

در کنار این آموزه ها، پیشنهاد می کنم مطالب مندرج در وبلاگ پژوهش مولد و تاثیرگذار را از دست ندهید! 

روی تصویر زیر کلیک کنید و از مطالعه این مطالب لذت ببرید.

دیدگاهی بگذارید