Take a fresh look at your lifestyle.

کتاب پژوهش مولد و ماندگار

GR book 3D

 

پژوهش مولد و ماندگار یک کتاب دیگر روش تحقیق نیست.

راهنمای گام به گامی است برای خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها؛ به جای آموزش مبانی و روش‌های پژوهش، چگونگی یاد گرفتن و یاد دادن پژوهش را آموزش می‌دهد.

  • پژوهش به معنای خوب پرسیدنِ پرسش‌هایِ خوبی که ارزش پژوهیدن دارند.
  • پژوهش به معنای تولید دانش نو و کاربردی برای فهم و حل مسائل واقعی.
  • پژوهش به معنای تجربه «آهان»‌هایی که ما را قیمتی‌تر می‌کنند.

این کتاب در پنج اپیسود و ده فصل طراحی شده است و به ده پرسش زیر پاسخ می‌دهد:

۱ چگونه پژوهشی مولد و ماندگار می‌شود؟

۲ چرا اکثر پژوهش‌ها بی‌کاربرد می‌مانند؟

۳ چگونه در بافت محدودیت‌ها پژوهشگری مولدکار شویم؟

۴ چگونه علاقه‌مان را به پژوهشی خریدنی تبدیل کنیم؟

۵ چگونه پژوهشی مسئله‌مدار طراحی، اجرا و ارائه کنیم؟

۶ چگونه غنی‌ترین داده را برای پژوهشمان گردآوری کنیم؟

۷ چگونه در موضوع پژوهشمان دانش‌ورز و مرجع شویم؟

۸ چگونه در موضوع پژوهشمان روش‌شناس و روش‌ورز شویم؟

۹ چگونه بافت پژوهشمان را بشناسیم و نشان دهیم که صاحب مسئله‌اند؟

۱۰ چگونه سیاستگذاری کنیم که پژوهش‌ها مولد شوند؟

این کتاب مناسب تمام کسانی است که کارشان پژوهش، و یا آموزش، ارزیابی، تجاری‌سازی، و سیاستگذاری پژوهش است، و دوست دارند با پژوهش ارزش‌آفرینی و ثروت‌آفرینی را تجربه کنند.

این کتاب به چه کارِ شما می‌آید؟

image1

اگر دانشجو یا پژوهشگر هستید

این کتاب به شما کمک می‌کند تا با بلند فکر کردن درباره پرسش‌هایی که حول محور «نه سازه‌ توانمندساز» طراحی شده‌اند، موضوع یا مسئله موردعلاقه‌تان را به پژوهشی مشتری‌دار تبدیل کنید، ملزومات دانشی و مهارتی موردنیاز برای اجرا و ارائه موثر پژوهشتان را شناسایی و تامین نمایید، و در در کنار نمره و مدرک، لذت پژوهش و ارزش‌آفرینی را تجربه کنید.

اگر راهنما یا مشاور پژوهش هستید

این کتاب به شما کمک می‌کند تا خلاقیت را در دانشجو زنده کنید و با هدایت علائق آنها، به آنها کمک کنید پژوهش‌هایی پر نشر و کاربردی طراحی کنند و پژوهش‌شان را به گونه‌ای اجرا و ارائه کنند که خوانده و خریده شوند؛ و از این طریق پروفایل حرفه‌‌تان را قوی‌تر و ماندگارتر نمایید.

اگر روش تحقیق درس می‌دهید

این کتاب به شما کمک می‌کند به جای آموزش صرف مبانی و مفاهیم روش تحقیق، با استفاده از رویکرد ساخت‌گرایی (constructivisim) دانشجو را وارد فرایند ساخت دانش روش‌شناسی کنید. به آنها کمک کنید متناسب با موضوع و باقت پژوهششان، درباره روش‌ها و ابزارهای پژوهش بخوانند و بنویسند، منابع هسته پژوهش خود را تهیه کنند و در موضوع خود دانش روش‌شناختی‌ای تولید کنند که چگونگی خوب پرسیدن در آن موضوع را توضیح می دهد.  از سرجمع چنین خروجی‌هایی می‌توانید به عنوان محتوای آموزشی بومی برای آموزش‌های بعدی خود در درس روش تحقیق استفاده نمایید و تجربه یادگیری پربارتری را برای دانشجو خلق کنید.

اگر داور پژوهش هستید

این کتاب به شما کمک می‌کند تا عمیق‌تر و ساخت‌یافته‌تر کیفیت طراحی، اجرا، و ارائه پژوهش‌ها را ارزیابی کنید، با متری کیفی و پرسش‌مبنا، تاثیرگذاری و کاربرد پژوهش‌ها را اندازه بگیرید، و با نقدهای سازنده و دقیق به پژوهشگران کمک کنید تا پژوهش‌شان را به پژوهشی مولد و تاثیرگذار تبدیل کنند.

اگر کارتان سیاستگذاری و برنامه‌ریزی پژوهش است

این کتاب به شما کمک می‌کند تا سیاست‌های آموزش و ارزیابی پژوهش و پژوهشگران را به گونه‌ای طرحریزی کنید که به مولدسازی سریع‌تر و وسیع‌تر پژوهش‌ها کمک ‌کنند.

اسکلت‌بندی و چیدمان کتاب

این کتاب در پنج اپیسود و ده فصل به شرح زیر طراحی شده است:

اپیسود یک پرده‌بردای از پشت صحنه پژوهش‌های مولد (فصل اول)

از پشت صحنه پژوهش‌های مولد و تاثیرگذار و مشخصه‌های بارز پژوهشگران مولدکار پرده‌برداری و فوتِ طراحی، اجرا و ارائه موثر این پژوهش‌ها تشریح شده است. در پایان این فصل به یک آهان بزرگ می‌رسیم درباره اینکه چرا فقط تعداد کمی از پژوهش‌ها مولد و کاربردی می‌شوند و اینکه این پژوهش‌ها چه ویژگی‌هایی دارند.

اپیسود دو – آسیب‌شناسی پژوهش‌های غیرمولد (فصل دوم)

با عینک درست‌پژوهی بر چشم – که از کالبدشکافی پشت صحنه پژوهش‌های مولد به دست آمد – نقش تک تک اعضای خانواده تحقیق و توسعه – شامل دردیاب، دردپژوه، و ارزیاب – در چگونگی سرکوب خلاقیت و نابارورسازی پژوهش‌ها تشریح شده‌اند. از سرجمع این تحلیل آسیب‌شناسانه به سه دلیل اصلی می‌رسیم درباره اینکه چرا مولدکار نمی‌شویم و چرا اغلب پژوهش‌هایمان بی‌کاربرد می‌مانند. این سه دلیل در سه عبارت زیر خلاصه می‌شوند:

  • نمی‌گذارند،
  • نمی‌توانم،
  • نمی‌خواهم.

در انتهای این فصل با فهم واقعیت مسئله، با هم هم‌سو می‌شویم و نتیجه می‌گیریم که به دلیل وسیع بودن کاستی‌های موجود در نظام آموزش و ارزیابیِ پژوهش کشور و زمان‌بر بودن تغییر دیگران، بهتر است از خودمان شروع کنیم و معطل تغییر‌های کلان نمانیم.

اپیسود سه و چهار آسیب‌زدایی از پژوهش‌ها با نه سازه توانمندساز (فصل سوم تا نهم)

با درنظرگرفتن محدودیت‌ها و کاستی‌های موجود، نه سازه‌ توانمندساز برای آسیب‌زدایی پژوهش‌ها و خوتوانمندسازی پژوهشی معرفی شده‌اند و دستورالعملی برای استفاده حداکثری از این نه سازه برای تولید، آموزش و ارزیابی موثر پژوهش ارائه شده است. با دنبال کردن این آموزه‌ها می‌آموزیم:

  • چگونه پژوهشی مسئله‌مدار طراحی کنیم که در نهایت کاربردی و پرخریدار شود؛
  • چگونه پژوهشمان را اجرا کنیم که برای فهم و حل مسئله مدنظر، دانش نو و کاربردی تولید کند؛
  • و چگونه پژوهشمان را جذاب و تاثیرگذار ارائه کنیم که خریدنی و ماندگار شود.

اپیسود پنج مولدسازی پژوهش‌ها (فصل دهم)

پس از معرفی چگونگی استفاده از نه سازه توانمندساز برای خودتوانمندسازی پژوهشی، در فصل آخر، با مخاطب قرار دادن سیاستگذاران پژوهش، خطوط راهنمایی برای مولدسازی پژوهش‌ها در سطح کلان ارائه شده است.

نمایی از فصل ها + دانلود رایگان ۳۳ صفحه کتاب

لیست مراکز فروش در تهران و شهرستانها

سفارش و خرید آنلاین

امیدوارم این کتاب را بخوانید و از خواندن آن لذت ببرید.

image2

دیدگاه‌ها بسته شده است.