آکادمی دکتر مریم نظری
موفقیت در دنیای آکادمیا

درباره دکتر مریم نظری

یاد گرفته‌ام هیچ چیز هیجان‌انگیزتر از این نیست که کاری را درست و وجدانی انجام دهی و کاری را انجام دهی که واقعا از انجام دادن آن لذت می‌بری.

اولش سخت و زمان‌بر است اما نتیجه‌اش عمری و افتخار آفرین است.

و هیچ چیز بدتر از انجام رفع تکلیفی یک کار یا انجام دادن کاری نیست که دوستش نداری.

به مرور نتیجه‌اش می‌شود تلمبار شدن حس بیهودگی و در جا زدن!

 

واقعا ایمان پیدا کرده‌ام که تاثیرگذارترین و ثروتمندترین افراد کسانی هستند که ارزش آفرینند

یعنی درآمدشان از طریق فروش تخصص، محصول یا خدمتی است که مشکلی را حل می‌کند و قدری به کیفیت زندگی دیگران اضافه می‌کند.

ممکن است دیر ثروتمند شوند اما ثروتشان پایدار و پر برکت است.

و اینها کسانی هستند که هر روز روی طرز فکر و مهارت‌هایشان کار می کنند.

 

فهمیده‌ام که نیامده‌ایم که بمانیم؛ آمده‌ایم که رفتن – و البته خوب رفتن – را تمرین کنیم

و این محقق نمی‌شود مگر با یادگیری، رشد و تلاش برای اینکه در هر نقش و جایگاهی که هستیم بهترین – از نوع خود – شویم نه تلاش برای اینکه شکل دیگران بشویم.

 

و بالاخره با همه وجودم فهمیده‌ام که اگر روی خودت و توانایی‌هایت کار کنی و بلد باشی خودت را درست پرزنت کنی قطعا دیده می‌شوی و به قیمت خریده می‌شوی.

و اگر این اتفاق نمی‌افتد دو دلیل دارد یا هنوز قیمتی نشده‌ای یعنی باید مسیر یادگیری‌ات را بازبینی کنی و مهارت‌های جدیدی باید بیاموزی

یا یاد نگرفته‌ای تخصصت را به گونه‌ای معرفی کنی که مخاطب متوجه شود تخصصت چگونه به حل مسئله یا بهبود وضعیت او کمک می‌کند.

 

و اما کار و تخصص من

با آموزش سه مهارت «درست‌پژوهی»،‌ «سواد اطلاعاتی» و «خوب پرسیدن پرسش‌های خوب» به ارزش‌آفرینان کمک می‌کنم:

  • خودشان را توانمند، به روز و قیمتی کنند،
  • آثار و محصولات قیمتی تولید کنند.
  • و با ارزش آفرینی ثروتمند شوند.

دکترای علوم اطلاعات آموزشی (Educational Informatics) از دانشگاه شفیلد انگلستان دارم. تخصصم سواد اطلاعاتی(Information Literacy) و آموزش «یادگیری چگونگی یادگیری» (Learning how-to Learn) است. از تخصصم برای ایجاد توانمندی پرسشگری، تفکر خلاق، خودتوانمندسازی و توان‌افزایی آموزشی و پژوهشی در بافتهای گوناگون ـ فردی و سازمانی ـ‌ استفاده می‌کنم (کارنامه علمی   کارنامه حرفه ای).

با انتقال تخصصم به حوزه‌های گوناگون پژوهش و آموزش،  در زمینه الف) مولدسازی آموزشها و پژوهشهای دانشگاهی و صنعتی، و ب) توانمندسازی افراد و سازمان‌ها در تحقق اهداف و برنامه‌‌هایشان، خدمات آموزشی و مشاوره‌ای – متناسب با نیازشان- ارائه می‌کنم.

خدمات آموزش مولد، اغلب در قالب کارگاههای آموزشی و بسته‌های آموزشی در سه حوزه نیازسنجی آموزشی در بافت بومی بازار کار رشته‌ها و حرفه‌ها، طراحی آموزشی بافتی، و آموزش و ارزشیابی مولد در اختیار مدیران و مربیان آموزشی قرار می‌گیرند.

خدمات پژوهش مولد و خودتوانمندسازی هم اغلب در قالب مشاوره و کوچینگ (coaching) و برگزاری کارگاههای آموزشی به گروهها و سازمانهای مختلف ارائه می‌شوند.

بر این باورم که ارزشمندترین ثمره آموختن «یادگیری چگونگی یادگیری»‌، تجربه «تعالی» یا «بی مانند شدن» در حوزه‌ای است که کار می‌کنیم یا سبکی است که زندگی می‌کنیم، و آفریدن چیزی نوست که می‌تواند سلامت، رفاه و شادی جامعه ـ و حتی جهانی ـ را در پی داشته باشد.

از اینرو، عشق اصلی من در حرفه‌ام دسترس‌پذیر نمودن تجربه «خلاقیت» به همه کسانی است که می‌خواهند در حرفه (یا زندگی) خود فراتر از «یکی مثل بقیه بودن» گام بردارند و در آن «معنا» بیابند؛ یعنی حرفی نو برای گفتن داشته باشند، راهی نو برای رفتن ایجاد کنند، و یا نگاهی نو برای دیدن بیافرینند. چرا که در این صورت است که انسان با بهره‌گیری از قدرت بی‌مانند «خلاقیت» خود می‌تواند دانش، بینش یا راهی نو بیافریند که به «بودن» و «ماندن» وی «معنا» ببخشد.

در این وبسایت قصد دارم آموخته‌هایم در حوزه سواد اطلاعاتی، درست پژوهی و شیوه‌های دسترسی به محتوای عالی و تولید دانش دست اول و کاربردی را با علاقه‌مندان به اشتراک بگذارم، محصولات آموزشی عرضه و از این طریق قدری به کیفیت زندگی هم‌نوعانم اضافه کنم.

 

به امید تجربه زیبای «تعالی» و «بی مانند شدن»

…  و کار همیشه تهی‌ست، مگر آنکه مهری باشد. اما کار کردن با مهر یعنی چه؟ … یعنی دمیدنِ دمی از روح خویش در هر آنچه می‌سازی. — جبران خلیل جبران.