احتمالا موقعی که دنبال متون و پیشینه می‌گردید با کلیدواژه(هایی) سرچ می‌کنید که بلدید اما چون چیزی که شما بلدید همان چیزی نیست که گوگل، گوگل اسکولار یا پایگاه اطلاعات می‌فهمند، خیلی از مطالب مرتبط را از دست می‌دهید و به همین دلیل است که نتیجه می‌گیرید: «اصلا در موضوع پژوهشم کار نشده!»

به همین دلیل یا آن موضوع را کنار می‌گذارید یا با این ایده پیش می‌روید که من اولین نفر در این حوزه هستم!

اما کمی که در پژوهشتان پیش می‌روید متوجه می‌شوید این نتیجه‌گیری نادرست بوده و کم کم متون و پژوهش‌های مشابه و مرتبط سر راه شما سبز می‌شوند! در اینجاست که مضطرب می‌شوید از اینکه چطور نویی پژوهشم را اثبات کنم و اینکه چقدر باید بیشتر بگردم تا بتوانم با اطمینان بگویم هیچ چیزی را از نیانداخته‌ام!

در بسته جامع سرچ و دستیابی به متون علمی و پیشینه پژوهش صفر تا صد انجام صحیح سرچ به صورت ویدئویی و به همراه دموهای زنده و استراتژی‌های سرچ آماده آموزش داده شده است.

با بکارگیری این بسته آموزشی:

 • پژوهش و سرچ را فراتر از تصورتان می‌آموزید
 • پژوهشتان از حالت قفل‌شدگی بیرون می‌‌آید
 • و حس بدِ درجا زدن و تردید برایتان تبدیل می‌شود به آهان‌های شیرین و حرکت‌های هوشمندانه.

 

 

در این بسته آموزشی، آموزش‌ها به گونه‌ای چیده شده‌اند که:

 • شما ابتدا کلیدواژه‌های مناسب – که برای منابع و موتورهای جستجو قابل فهم هستند – را در موضوع مدنظرتان می‌یابید
 • و استراتژی سرچ خود را به گونه‌ای اسکلت‌بندی می‌کنید که هیچ منبع مرتبط و  معتبری از قلم نیافتد.

به این ترتیب می‌توانید:

 • با خیال آسوده هم از تکراری نبودن پژوهشتان اطمینان حاصل نمایید
 • و هم از برترین و مرتبط‌ترین پژوهش‌ها در زمینه مدنظرتان الگوبرداری کنید.

با بکارگیری این بسته‌ جامع آموزشی:

یک- در پژوهشتان معنا می‌یابید

درمی‌یابید که هدف پژوهش صرفا چیدن و اثبات یا رد چند فرضیه نیست. پژوهش رسالت و معنایی فراتر دارد.

با این آموزش که اولین آموزش در بسته جامع سرچ است، در پژوهشتان معنا می‌‌یابید و با انگیزه سراغ آن (یا سراغ بازبینی آن) می‌روید.

دو- در موضوع، روش و بافت مدنظرتان ورزیده می‌شوید

برای اینکه بتوانید در هر مرحله – از طراحی، تا اجرا، تا ارائه و نشر – پژوهشتان را حرفه‌ای پیش ببرید به سه دانش نیاز دارید: دانش موضوعی، روشی و بافتی.

با بکارگیری این بسته آموزشی با چیستی، چرایی و چگونگی دستیابی به این سه دانش آشنا می‌شوید و راه‌های میانبری و سریعی برای کسب غنی‌ترین و مرتبط‌ترین منابع در هر نوع دانش را فرامی‌گیرید که شما را در کمترین زمان به مناسب‌ترین و باکیفیت‌ترین مطالب می‌رسانند.

با این آموزش‌ها در زمینه موضوع، روش و بافت پژوهشتان سرچ‌های هدفمندی انجام می‌دهید و در منابعی سرچ می‌کنید که قبلا به آنها فکر نکرده‌اید و بنابراین مطالبی پیدا می‌کنید که قبلا نمی‌‌‌دیدید یا اصلا به آنها فکر نمی‌کردید.

سه- روش دستیابی به مطالب موردنیاز در هر مرحله از پژوهش را فرامی‌گیرید

پروسه واقعی پژوهش با آنچه در میان پژوهشگران باب شده بسیار متفاوت است و به همین دلیل مهارت سرچ و استراتژی‌های مناسب سرچ که شما را به مطالب موردنیاز در هر مرحله از پژوهشتان می‌رسانند هم بسیار متنوع هستند.

در این بسته آموزشی، با پروسه صحیح سرچ در هر مرحله از پژوهش آشنا می‌شوید و قدم به قدم سرچ را به نیت‌های زیر فرامی‌گیرید:

 • سرچ به نیت انتخاب و فهم موضوع و مسئله پژوهش
 • سرچ به نیت شناسایی شکاف دانشی و چارچوب‌بندی پژوهش
 • سرچ به نیت طراحی مدل مفهومی پژوهش
 • سرچ به نیت طراحی پروتکل و ابزار پژوهش
 • سرچ به نیت تکمیل پیشینه و برجسته‌سازی نوآوری پژوهش
چهار- بانک واژگان تخصصی پژوهش خود را می‌سازید

برای اینکه بتوانید سرچ‌های هدفمند و نتیجه‌زا انجام دهید باید با زبان متخصصان و کسانی که مقالات و پژوهش‌ها را انجام داده‌اند و محتوای این پژوهش‌ها را سازماندهی کرده‌اند آشنا شوید.

در این بسته آموزشی درمی‌یابید که چگونه دایره لغت خود را در موضوع مدنظرتان افزایش دهید و بانکی از کلیدواژه‌ها بسازید که شما را به مرتبط‌‌ترین منابع در زمینه مدنظرتان می‌رسانند.

پنج- از دموهای زنده سرچ برای جستجوی منابع و پایگاه‌های علمی الگوبرداری می‌کنید

برای اینکه بتوانید در زمینه مدنظرتان با کمترین خطا سرچ‌های هدفمندی انجام دهید، در کنار آموزش‌های جامع، دموهای زنده سرچ در انواع منابع علمی در این بسته آموزشی ارائه شده است که قدم به قدم سرچ در پایگاه‌های اطلاعات، گوگل اسکولار و سامانه گنج ایرانداک را به شما نشان می‌دهند. این دموها به شرح زیرهستند:

 • دموی زنده شیوه پیدا کردن کلیدواژه‌ها و ساخت بانک واژگان در موضوع پژوهشتان
 • دموی زنده سرچ در اسکوپس (به عنوان یکی از جامع‌ترین و معتبرترین پایگاه‌های اطلاعات بین‌المللی)
 • دموی زنده سرچ در گنج ایرانداک (بزرگ‌ترین پایگاه پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان ایرانی داخل و خارج)
 • دموی زنده سرچ در گوگل اسکولار
شش- از استراتژی‌های سرچ آماده از نوع نقطه‌چینی برای اسکلت‌بندی سرچتان استفاده می‌کنید

با این استراتژی‌های سرچ تست شده در کمترین زمان به عالی‌ترین منابع در زمینه مدنظرتان دست می‌یابید. کافی است به جای نقطه‌چین‌ها موضوع مدنظرتان را بنویسید و سرچ را انجام دهید!

هفت- به لیستی از منابع کلیدی دسترسی دارید که مسیر مطالعاتی شما را در هر مرحله از پژوهش هدایت می‌کنند

همانطور که اشاره شد، نیاز اطلاعاتی شما در هر مرحله از پژوهش متفاوت است و به همین دلیل در هر مرحله از پژوهش به منابع اطلاعات متفاوتی نیاز دارید تا بتوانید پژوهش خود را پیش ببرید. در این بسته آموزشی در انتهای هر درس، منابع مناسب سرچ برای مرحله مدنظر معرفی شده‌‌اند که استفاده از آنها نیاز اطلاعاتی شما را در آن مرحله تامین می‌کند.

هشت- چالش درک متون انگلیسی تا حد زیادی برای شما حل می‌شود

در این بسته آموزشی ابزارها و تکنیک‌های کاربردی برای ترجمه و درک متون علمی ارائه شده است که تا حد بسیار زیادی پروسه خواندن و درک مطلب را برای شما شیرین می‌کند.

نه- به منابع و متون، حرفه‌ای استناد می‌کنید

اینکه چطور به یک وبلاگ، وبسایت، یک کتاب با شش نویسنده، یک مقاله کنفرانس، یک مقاله در ویکی‌پدیا، یک ویدئو آموزشی و … رفرنس دهم از جمله چالش‌هایی است که سبب می‌شود بخش فهرست منابع شما غیرحرفه‌ای به نظر برسد.

در این بسته آموزشی روش بسیار آسان و البته حرفه‌ای برای استناددهی دقیق به انواع متون و منابع ارائه شده است که کار رفرنس‌دهی را برای شما آسان و بخش فهرست منابع شما را حرفه‌ای نمایش می‌دهد.

 

ده- به تمام متن منابعی که به تمام‌متنشان دسترسی ندارید دست می‌یابید

به دلیل تحریم‌ها و محدودیت دسترسی به تمام‌متن مقالات خیلی اوقات پیش می‌آید که به مقاله یا پژوهشی خیلی مرتبط با پژوهشتان دست یافته‌اید اما به تمام‌متن آن دسترسی ندارید.

در بسته آموزشی سرچ و دستیابی به متون علمی، به جای آموزش روش‌های غیرقانونی دسترسی به منابع علمی که با گوگل کردن عباراتی مانند دسترسی به تمام‌متن مقالات یا مراجعه به سایت‌هایی مانند sci-hub قابل دسترسی هستند، روشی هوشمندانه، قانونی و آینده‌نگرانه ارائه شده است و آن مکاتبه با نویسندگان مقالات است.

در این بسته آموزشی قالب‌های آماده برای نامه‌نگاری با نویسندگان به دو زبان فارسی و انگلیسی ارائه شده است که با تکمیل بخش نقطه‌چین‌های آن می‌توانید ارتباط علمی و حرفه‌ای با نویسندگان هم‌موضوع با پژوهشتان برقرار کنید و در کنار دریافت تمام‌متن مقالات و پژوهش‌ها، زمینه را برای همکاری‌های علمی بعدی (مانند دکترا یا پسا دکتری یا فرصت مطالعاتی)‌ مهیا نمایید. قالب نامه با چنین چشم‌انداز آینده‌نگرانه‌ای طراحی شده است.

یازده- بانک منابع هسته خود را می‌سازید

در این بسته آموزشی درمی‌یابید که چگونه در سه زمینه موضوع، روش و بافت مدنظرتان بانکی از عالی‌ترین منابع بسازید که می‌شوند بانک منابع تخصصی پژوهش شما.

برای سهولت انجام این کار، کاربرگه‌هایی طراحی شده‌اند که با تکمیل آنها بانک منابع هسته شما و همچنین بانک واژگان تخصصی خود را می‌سازید.

با مراجعه به این بانک‌ها:

 • سرچ‌های هدفمندتری انجام می‌دهید
 • مجبور نیستید هر بار از صفر شروع کنید
 • موقع نوشتن پایان‌نامه، پروپوزال یا مقاله مستند دقیقی از پروسه سرچ و فاز مطالعاتی پژوهشتان دارید که می‌توانید در بخش روش به آن اشاره کنید و نشان دهید مسیر را درست پیموده‌اید (یا بازخورد اصلاحی از اساتید دریافت نمایید).
 • و به مرور که در پژوهشتان پیش می‌روید می‌توانید این بانک‌ها را خانه‌تکانی کنید و با منابع دقیق‌تری که به اسکوپ پژوهشتان نزدیک‌تر هستند بازآفرینی نمایید.
دوازده- به شواهد بافتی، حرفه‌ای رفرنس می‌دهید و مسئله پژوهشتان را مستند اثبات می‌کنید

پژوهش در خلاء انجام نمی‌شود. هر پژوهش بافت و زمینه‌ای دارد که مسئله در آن تبیین می‌شود و این یکی از بخش‌های بسیار مهم و متاسفانه مغفول مانده در اغلب پژوهش‌هاست (و به همین دلیل است که اغلب پژوهش‌ها به دل نمی‌نشینند!)

در بسته سرچ، روشی حرفه‌ای برای گردآوری شواهد بافتی و استناددهی حرفه‌ای به هر سند و مدرک ارائه شده است که شما را در تبیین علمی و مستند بخش بیان مسئله و اثبات وجود مسئله در پژوهش بسیار یاریگر است.

سیزده – از سلامت سرچِ خود مطمئن می‌شوید

پژوهش مسئله‌مدار و مولد محصول مطالعات ارگانیک و سرچ‌های هدفمندی است که باید به فراخور پرسش و هدف پژوهشتان در هر مرحله از پژوهش انجام دهید.

ابزار «چکاپ سلامتِ سرچ» شما را از به بیراهه‌روی نجات می‌دهد. با بکارگیری این ابزار درمی‌یابید کجای کار سرچتان ایراد دارد و با اصلاح آن، تغییر در نتایج سرچ را خیلی محسوس تجربه می‌کنید.

در هر مرحله‌ای از پژوهش که هستید این بسته آموزشی به کارتان می‌آید

چون بر خلاف تصور رایج، مهارت سرچ در کل پروسه پژوهش نیاز است تا بتوانید:

 • موضوع و مسئله پژوهشتان را بشناسید و درباره‌اش علمی حرف بزنید
 • شکاف دانشی در پژوهش‌های پیشین بیابید و پژوهشتان را چارچوب‌بندی کنید
 • سازه‌ها و متغیرهای پژوهشتان را مشخص و مدل مفهومی پژوهشتان را طراحی کنید تا بتوانید پرسش‌های عملیاتی پژوهشتان را طراحی کنید
 • پروتکل و ابزار پژوهشتان را متناسب با شرایط بافت مدنظر و بادرنظر پرسشتان بسازید
 • یافته‌های پژوهش خود را با پژوهش‌های مرتبط مقایسه و نوآوری پژوهشتان را برجسته نمایید.

و در هر یک از این مراحل به استراتژی‌های سرچ متفاوتی نیاز دارید تا بتوانید پژوهشتان را درست طراحی، اجرا و ارائه کنید.

در بسته جامع سرچ و دستیابی به متون علمی

 • صفر تا صد سرچ را در سرتاسر پروسه پژوهش خیلی عملی می‌آموزید
 • برای همیشه خیالتان از بابت داشتن محتوا و حرف علمی در مراحل مختلف پژوهش آسوده می‌شود.
 •  و می‌توانید خیلی قوی از پژوهشتان و غیرتکراری + مولد بودن آن دفاع کنید.

با بکارگیری این بسته‌ آموزشی، پژوهش و سرچ را فراتر از تصورتان می‌آموزید

پژوهشتان از حالت قفل‌شدگی بیرون می‌‌آید.

در یک کلام لذت پژوهش و لحظات شیرین “آهان” را تجربه می‌کنید.

 

بازخورد تعدادی از کاربران بنده از بسته‌های آموزشی سرچ و تحلیل‌خوانی خانم دکتر نظری استفاده کردم واقعا بدون اغراق می گم که بی‌نظیر بودند

من واقعا کتاب‌ها و دوره‌های زیادی در مورد سرچ را گذراندم ولی هیچ کدام به کاملی و جامعی این بسته‌ها نبودند.

همچنین بسته تحلیل‌خوانی دارای نکات بسیار جالب و ریزی است که مهارت لازم برای تحلیل کردن متون و مقالات چه انگلیسی و چه فارسی را آموزش می‌دهد. کاش زودتر این بسته‌ها را تهیه می‌کردم همین!

مهم نیست رشته و موضوع پژوهشتان چیست، این بسته‌ها فوق‌العاده هستند و کار شما را جلو می‌اندازند.

خانم نوشین هرمزی‌نژاد- ارشد کامپیوتر؛ دانشجوی دکتری علم اطلاعات


آموزش‌های خانم دکتر نظری بنیان صحیح و محکمی را برای پژوهش ارائه می‌دهند و به مسائل و موضوعاتی می‌پردازند که در عین اهمیت در فرایند پژوهش نادیده گرفته شده‌اند. موضوعاتی مانند سرچ به عنوان یک مهارت کلیدی در کل فرایند پایان‌نامه‌نویسی (نه آموزش صرف مهارت‌های جستجو)، با یک نگاه کلان و کاربرد آن در مرحله به مرحله پژوهش؛ از کجا باید سفر جستجو را آغاز کرد و در هر مرحله باید دنبال چه باشیم.

درس‌ خانم دکتر نظری در قسمت بافت پژوهش و کسب دانش بافتی (از بسته سرچ) حاوی نکات بسیار ارزشمندی است که پژوهش‌ها را از دام سطحی‌نگری نجات می‌دهد و پژوهشگر را وامیدارد که برود و جامعه مورد مطالعه‌اش را از نزدیک ببیند و لمس کند.

تسلط خانم دکتر نظری به حوزه سواد اطلاعاتی موجب شده که آموزش‌ پژوهش ایشان با طعم سواد اطلاعاتی ارائه شوند (یعنی ماهیگیری را آموزش دهند) و به همین دلیل است که عمیق هستند و در عین حال به زبان ساده؛ با ذکر مثال و مصداق و در یک کلمه مختصر و مفید. راهکارهایی سرراست و با صرف کمترین وقت را آموزش می‌دهند مثلا انتخاب روش پژوهش از طریق مهندسی معکوس مقالات مرتبط.

به همه اساتید و دانشجویانی که مایلند پژوهش را عمقی و عمری بیاموزند بسته‌های آموزشی خانم دکتر نظری را پیشنهاد می‌کنم. هر درس حاوی نکات فوق‌العاده ارزشمند و کاربردی است که دید شما را به پژوهش متحول می‌کند و روش درست‌پژوهی را به شما نشان می‌دهد.

– خانم دکتر مریم صراف‌زاده؛ عضوهیئت علمی دانشگاه تهران 


کتاب پژوهش مولد و ماندگار، بسته های جامع گام به گام سرچ و دستیابی به متون علمی و پیشینه پژوهش و تحلیل خوانی سه منبع بی نظیر و عالی، حاوی نکات ارزنده برای انجام پژوهش از ابتدا تا انتها هستند و به قولی صفر تا صد پژوهش را آموزش می دهند.


من قبل از اینکه بسته سرچ را تهیه کنم فکر می کردم حاوی نکات ساده جستجو باشد و مردد بودم که بسته ها را خریداری کنم.

وقتی بسته ها را تهیه کردم نظرم عوض شد، در این بسته ها نکاتی را یاد می گیرید که در جایی دیگر آموزش داده نمی شوند.

 

خانم حلیمه صادقی دانشجوی دکترای علم اطلاعات و دانش شناسیبنده دانشجوی مقطع دکتری هستم. دوران نظری را تمام کردم و دوران پژوهشی  مقطع دکتری شروع شده، واقعا احساس پوچی و بیسوادی بهم دست داده بود  و حفره‌های دانشی زیادی در امور پژوهشی در خودم احساس می کردم.  فقط از پژوهش همون  مواردی که در درس روش تحقیق خوانده بودم می‌دانستم ولی زمانی که می‌خواستم پیاده‌سازی کنم نمی‌تونستم.

تا اینکه دوره سرچ متون علمی را تهیه و از آموزش‌های آن استفاده کردم. الان احساس بسیار خوبی دارم و حفره‌های دانشی که داشتم خیلی از لحاظ عمق کم شده و اصول پژوهش درست که به تولید دانش کاربردی می‌انجامد را آموخته‌ام.

دموهایی که در این دوره آموزش داده شده بسیار کاربردی هستند.
خانم دکتر نظری عزیز و بزرگوار از بابت زحمتی که در این راستا متقبل شدید بسیار سپاسگزارم.
– آقای رحمان طباطبایی- دانشجوی دکتری علم اطلاعات

از  دوره لیسانس آرزو داشتم ارشد قبول بشم و پایان خوب نامه بنویسم و دفاع کنم
به ترم اخر ارشد رسیدم بعد از پاس کردن درس سمینار و خواندن کتاب روش تحقیق با اعتماد به نفس شروع کردم به نوشتن پروپوزال از همون جا سردرگمی من شروع شد که یکی از دوستام سایت گنج رو معرفی کرد حدود ۱۰تا پایان نامه خوندم و از میکس اونها پروپوزال نوشتم پروپوزالم پذیرفته شد ولی میخواستم وارد فصل ۳ بشم یه پرسش نامه از میکس ۱۵تا پایان نامه تنظیم کردم و تستس صد تا توزیع کردم  بردم توی نرم افزار spss

واقعا خودمم نمیدونستم چیکار دارم میکنم  واقعا عذاب آور و نچسب بود کار پایان نامه نویسی
استاد راهنما اصلا کمک نمیکرد از روی پایان نامه های ایرانی الگو برداری میکردم دیدم واقعا به درد نخوره تا اینکه با سرچ تو اینترنت با واژه طراحی پرسشنامه به سایت خانم دکتر رسیدم کتابشون رو خریدم و مطالعه کردم وبینارهای رایگان رو دیدم و یک جلسه مشاوره با خانم دکتر انجام دادم توضیحات و راهنمایی های ایشان به قدری دلنشین و راه گشا بود که من رو ۶ ماه جلو انداخت تازه فهمیدم مدل مفهومی چقدر مهمه و طراحی پرسشنامه و روش تحقیق چقدر اصولی هست
دفاع از پایان نامه ام رو عقب انداختم تا با آموزش های خانم دکتر یه کار دلچسب و کاربردی ارائه کنم.

محصول تحلیلی خوانی رو تهیه کردم خیلی عالی نحوه استفاده و ایده گرفتن از منابع ناب رو توضیح میدن ولی دیدم هنوز نمیتونم با سرچ‌هام مقاله خوب پیدا کنم که شکر خدا محصول سرچ رو هم  تولید کردن بی درنگ خریدم و با کلی استراتژی های جدید سرچ آشنا شدم و تازه دارم میفهمم پژوهش یعنی چی و چقدر لذت بخشه و اصلا خطی نیست

به دانشجویان توصیه میکنم قبل از پاس کردن درس روش تحقیق و انتخاب موضوع یا نوشتن پروپوزال حتما حتما حتما از آموزش های خانم دکتر استفاده کنند و حداقل یک جلسه مشاره با ایشان داشته باشند تا مسیر رو درست برند و تمام مراحل پژوهش لذت ببرند
خانم مریم صادقی‌پناه – دانشجوی ارشد فناوری اطلاعات
من بسته اول مقاله رد نشدنی تهیه کرده ام خیلی هم راضی بودم مطالبی تو بسته بیان کرده اید
شاید اگر هر فردی میخواست خودش به تنهایی به اون دانش پی ببره سال ها طول میکشید
واقعا ازتون سپاسگزارم که اینقدر خوب و دقیق حاصل تجربیات چند سالتون در اختیار همه قرار داده اید
خانم سارا عسکری – دانشجوی دکتری