دکتر مریم نظری
سریع و ماندگار دیده، خوانده و خریده‌ شوید

چگونه کاربر وفادار به کتابخانه‌تان جذب کنید؟

کاربر چقدر شما و کتابخانه‌تان را در زندگی‌اش تاثیرگذار می‌بیند؟

اصلا از کتابخانه‌تان آنطور که انتظار دارید استفاده می‌کند؟!

بدون تعارف و بی‌هیچ اغراقی می‌دانیم که هر کتابخانه گنجی از محتوای باارزش است و زمانی این گنج به منبع تغییر و تحول در کاربر تبدیل می‌شود که کاربر از این گنج استفاده کند.

و توجه داشته باشید که استفاده با امانت صرف یک کتاب یا مراجعه برای پیدا کردن یک مقاله و استناددهی به آن فرق می‌کند.

 • استفاده یعنی اینکه کاربر بعد از مراجعه به شما و کاربست منابع و خدمات کتابخانه‌تان، در کیفیت تکلیف یا کاری که انجام می‌دهد تغییری محسوس احساس کند طوری که دوست داشته باشد دوباره و چندباره به سراغتان بیاید.
 •  استفاده یعنی کاربر شما با کسی که از منابع و محتوای کتابخانه شما استفاده نکرده احساس تمایز و برتری کند. با خودش بگوید چقدر نسبت با آنهایی که اینجا نیامده‌ام بیشتر بلدم و بهتر کارم را انجام می‌دهم!
 •  استفاده یعنی بهتر شدن عملکرد سازمان یا موسسه‌ای که کاربر کتابخانه شماست طوری که بگویند این بهتر شدن بابت کاری بوده که شما و کتابخانه‌تان انجام داده‌اید

و اینها محقق نمی‌شوند مگر اینکه شما کاربر را آموزش دهید تا از منابع کتابخانه‌تان درست و حداکثری استفاده کند. یعنی از یک کاربر رهگذری تبدیل شود به کاربر وفادار و مشتری پروپاقرص کتابخانه‌تان و خودتان بشوید مرجع اول او.

 • برای اینکار باید کاربرتان را عمیق بشناسید، خیلی فراتر از رفتار امانت او و اطلاعات دموگرافیکش مانند سن، جنس، سطح تحصیلات، میزان درآمد، رشته، شغل و …
 • اما قبل از آن باید داشته‌های کتابخانه‌تان را بشناسید نه به عنوان کتاب و مجله و سی‌دی بلکه به عنوان راه‌حل برای نیازهای کابرانتان. و داشته‌ها یا موجودی کتابخانه‌تان را طوری بازآفرینی و بسته‌بندی کنید که هر قطعه موجودی کتابخانه‌تان یک نیاز کاربر را صدا بزند
 • و بعد از آن براساس شناخت عمیقی که از داشته‌هایتان و نیاز کاربر دارید محتواهای آموزشی تهیه کنید که در آنها این حس به وجود بیاید که کتابخانه دقیقا همان جایی است که می‌توانم با منابعش خودم را در زمینه مدنظرم ورزیده کنم، تکلیف یا پروژه مدنظرم را به بهترین و حرفه‌ای‌ترین شکل انجام دهم، کلاس درسم را مولد کنم، در مدیریت پرسنلم بهتر عمل کنم و هر هدف دیگری که مدنظرش است را محقق کند.

به عبارتی باید منابع کتابخانه‌تان را به عنوان راه‌حلی برای چالش‌ها و پرسش‌های مخاطبتان ترجمه و معرفی کنید و بعد هم به او یاد دهید چطور از این منابع برای تامین نیاز و رسیدن به هدف یا نتیجه دلخواهش استفاده کند.

باید بشوید مدرس سواد اطلاعاتی او.

کسی که بلد است چطور کار با اطلاعات و راه‌بلد شدن را به دیگران آموزش دهد.

بسته جامع مدرسان سواد اطلاعاتی به این نیت طراحی شده؛ کمک به شما تا بتوانید با شناخت داشته‌هایتان، شناخت عمیق کاربر، و آموزش او، او را جذب کنید و براساس شناختی که از نیازها، دغدغه‌ها و آرزوهای او به دست می‌آورید طوری منابع و خدمات کتابخانه‌تان را بازطراحی، بسته‌بندی و عرضه کنید که کاربر، کتابخانه‌تان را راه‌حلی ببیند برای رسیدن به هدفش.

و دقیقا از همین جاست که آرام آرام آن چالش همیشگی شما که «چرا کسی ما کتابدارها را نمی‌شناسد و قدرمان را نمی‌داند» حل می‌شود.

با این کار تصویر جدیدی از شما در ذهن کاربر و مدیران بالادستی شکل می‌گیرد. آنها شما را با کارتان و نتیجه‌ای که برایشان خلق کرده‌اید می‌شناسند نه با توضیحتان درباره اینکه که هستید و چه کار می‌کنید یا چقدر کتابخانه و کتابخوانی خوب است!

در واقع یکی از بهترین روش‌های معرفی خودتان این است ک:

 • کاری تاثیرگذار انجام دهید
 • تغییری در زندگی دیگران ایجاد کنید،
 • با تخصصتان و منابعی که دارید کمک کنید مشکلی از آنها حل شود، رویای آنها محقق شود، دردی از دوش آنها برداشته شود و …

با این کار مطمئن باشید به جای اینکه خودتان را به دیگران توضیح دهید و دنبال کاربر بدوید، آنها مشتاق می‌شوند بدانند رشته و کار شما چیست و مشتاق‌تر تا از تخصص و خدمات شما استفاده کنند.

برای آشنایی بیشتر با این بسته فوق‌العاده جامع و کاربردی، ایمیل خود را در فرم زیر بنویسید تا بخش‌هایی از محتوای این بسته به ایمیل شما ارسال شود.

4 دیدگاه‌
 1. زنگنه می‌گوید

  عرض سلام و ادب خدمت خانم دکتر نظری عزیز
  امیدوارم خوب و خوش و سلامت باشید.
  خوشحالم که یک مطلب خوب و کاربردی دیگر از شما خواندم. خیلی خوب بود. ممنون

  1. دکتر مریم نظری می‌گوید

   سلام و سپاس از حسن توجه شما خانم زنگنه عزیز.

 2. امید علی مقیمی می‌گوید

  با عرض سلام و درود خدمت استاد فرزانه سرکار خانم نظری
  اینجانب امید علی مقیمی از سال ۱۳۷۳ تا کنون در چندین کتابخانه سعادت داشته ام به عنوان کتابدار و … در خدمت این حرفه مقدس باشم
  بعد از کلاس های سواد اطلاعاتی شما و تامل در چیستی و چرایی رشته و راهنمایی های ارزنده شما و تجارب شخصی گذشته خود کلاس های توانمند سازی خود را در مدارس ، دانشگاه ها و مراکز مشاوره ای آغاز نموده ام و بسیار مورد توجه و علاقه دانش آموزان و معلمان واقع شده است که تصاویر آنها را برایتان ارسال می کنم . طوریکه مدیران مدارس درخواست داشته اند برای معلمان هم دوره طراحی نمایم .
  به حرفها و نوشته های شما اینجانب ایمان قلبی داشته و دارم و به کتابداران عزیز توصیه می کنم مهارت سواد اطلاعاتی را جدی گرفته و برای اجرای آن در ایران بپاخیزند چون از مهارتهای کاربردی و مهم بوده که متاسفانه در دانشگاه و مدارس آموزش داده نمی شود . در پایان به عنوان سربازی کوچک آماده ام تجربه هایم را و یافته هایم را با همکاران عزیزم و کتابداران فهیم ایران زمین به اشتراک گذاشته تا هم بیشتر بیاموزم و هم رسالت اجتماعی خود را در اشتراک دانش به انجام رسانم .

  ارادتمند . امید علی مقیمی . مدیر کتابخانه مرکزی آستان . عضو هیئات مدیره و موسس مرکز مشاوره و توانمندسازی مدرسه زندگی

  1. دکتر مریم نظری می‌گوید

   سلام جناب مقیمی عزیز
   خیلی خوشحالم آموزه‌ها را مفید و کاربردی یافتید و تبریک صمیمانه به شما بابت انجام فعالیت‌های نتیجه‌بخش در حوزه سواد اطلاعاتی.
   سواد اطلاعاتی قابلیت‌های منحصر به فردی دارد و تحول‌آفرینی جزو ویژگی‌های ذاتی آن است. امید که مدرسان و کتابداران بیشتری سکان این تغییر را به دست گیرند تا به یاری خدا بتوانیم با مجهز کردن خودمان و مخاطب هدفمان به قابلیت‌های سواد اطلاعاتی، رضایت و بهره‌وری بیشتری تجربه کنیم.

   آرزوی تاثیرگذاری‌های بیشتر برای شما

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × دو =