دکتر مریم نظری
سریع و ماندگار دیده، خوانده و خریده‌ شوید

چگونه – با راهکار سواد اطلاعاتی – در شغلتان حرفه ای تر ظاهر شوید؟

اصولا مدرسه و دانشگاه ما را برای محیط کار آماده نمی کنند. به همین دلیل پس از ورود به هر حرفه و شغلی معمولا چیزهای زیادی هست که دانش و تجربه کافی درباره آنها نداریم. برای اینکه بتوانیم در شغلمان حرفه ای عمل کنیم ابتدا باید بتوانیم کاستیهای دانشی، بینشی و مهارتی مان را درست تشخیص دهیم. این کار مستلزم ملزوماتی است. مثلا باید درباره چندوچون انجام مطلوب کار موردنظر و الگوهای موفق در آن شغل اطلاعات صحیح و جامعی داشته باشیم تا بتوانیم فاصله بین حرفه ای شدن و دانش و تجربه فعلی مان را رصد نماییم. این فاصله ممکن است شکل دانشی یا مهارتی داشته باشد یا به دلیل نداشتن تجربه کافی یا بینش نادرست درباره شغل موردنظر ایجاد شده باشد.

بعد از تشخیص درست شکافهای دانشی، بینشی و مهارتی باید بتوانیم با مناسب ترین منابع این ندانسته ها را بیاموزیم و شکافها را پر کنیم. برای این کار باید با انواع منابع و ابزارهای اطلاعات و منابع یادگیری در حوزه مدنظرمان آشنایی داشته باشیم و بتوانیم از آنها به موثرترین شکل ممکن استفاده کنیم.

pro-in-every-jobبا برخورداری از دو توانایی تشخیص شکافها و تامین منابع موردنیاز می توانیم وارد فرایند خودتوانمندسازی شویم؛ چون سواد اطلاعاتی را به عنوان یک طرز فکر و یک توانمندساز آموخته ایم و به پشتوانه چنین توانمندی کلیدی می توانیم مستقلا و بدون معطلی در حرفه موردنظر ورزیده و به روز شویم و این فرایند را به صورت تمام عمر در زندگی فردی و حرفه ای مان تجربه کنیم یعنی یاد بگیریم که چگونه یاد بگیریم و فراگیری تمام عمر شویم.

در پانل سواد اطلاعاتی که قرار است فردا یکشنبه ۱۶ آبان ماه در دومین کنگره سالانه متخصصان علوم اطلاعات برگزار شود در این باره بحث و گفتگو خواهیم کرد و تجربه های خودتوانمندسازی متخصصان علم اطلاعات را در بافت رشته و حرفه کتابداری و اطلاع رسانی مورد بررسی قرار خواهیم داد.

در مصاحبه ای با لیزنا درباره محورهای بحث و برنامه و باور پانل «سواد اطلاعاتی برای خودتوانمندسازی» توضیحات مفصلی در این صفحه آمده است. 

اگر از علاقه مندان به موضوع سواد اطلاعاتی و خودتوانمندسازی هستید از شما دعوت می کنم در این پانل شرکت بفرمایید.

کارگاه کنگره کتابداریزمان: یکشنبه ۱۶ آبان ماه ۹۵

مکان: سالن ۲۰۰ نفری سالن همایشهای کتابخانه ملی

اطلاعات بیشتر

 

 

3 دیدگاه‌
 1. علیرضا صافی می‌گوید

  سلام سپاس از مطالب مفید شما
  هم اکنون بصورت مجازی در کنفرانس حضور داریم

  1. مريم نظري می‌گوید

   سپاس از حسن توجه شما 🙂

 2. شیرازی می‌گوید

  سلام خانم دکتر

  باتوجه به موضوع مهمی که جنابعالی آن را به اشتراک گذاشتید واکثر افراد جامعه بخصوص مدیران ادارات وشرکتهای خصوصی با آن درگیر میباشند ای کاش میتوانستید یک خلاصه ویا مقاله ای در این خصوص جهت راهنمایی به افرادشهرستانی که قادر به شرکت درکنگره نشده اند ارایه نمایید تا بهتر بتوانند از موضوع مطرح شده بهره مند گردند.
  با تشکر از زحمات جنابعالی که به حق مطالب جالبی را که کمتر کسی به انها توجه واز آن مهمترپیگیری کند مطرح مینمایید

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + پنج =