آکادمی دکتر مریم نظری
در اینجا پژوهش، سواد اطلاعاتی و تولید محتوا را در تراز جهانی می‌آموزید.

سمینار پژوهش مولد ۲۰ آذر به روایت دانشکده پیراپزشکی

دوستانی جویای گزارش سمینار پژوهش مولد بودند و فیلم این سمینار.

همانطور که پیش‌تر اعلام شد دانشگاه علوم پزشکی تهران میزبان این سمینار بودند و آنچه تا کنون به دستم رسیده گزارش زیر است که تقدیم می‌کنم. به محض دریافت محتوای بیشتر از طریق سایت یا کانال کیمیاگران پژوهش اعلام خواهم کرد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشکده پیراپزشکی، وبینار پژوهش مولد با اجرای زنده کیمیاگری پژوهش سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷ در دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد. در این وبینار دکتر مریم نظری نویسنده کتاب پژوهش مولد و ماندگار، درخصوص پژوهش مولد و رموز کاربردی شدن پژوهش‌ها توضیحاتی را ارائه کرد.

دکتر نظری در این وبینار گفت:

پژوهش مولد پژوهشی است که دانش نو و کاربردی تولید می‌کند. یک پژوهش در صورتی دانش نو و کاربردی تولید می‌کند که پژوهشگر بتواند به عمیق‌ترین و جامع‌ترین شکل ممکن پرسش پژوهشش را از جامعه پژوهش یا منبع داده پژوهشش بپرسد و در این صورت است که فلسفه پژوهش محقق می‌شود:

یعنی ساده‌سازی دانش طوری که توسط جامعه هدف قابل استفاده شود.

در غیراین‌صورت قابلیت‌های فوق‌العاده دانش که توسط رشته‌های مختلف و در قالب علوم و فناوری‌های گوناگون به نیت تغذیه توسعه (افزودن به کیفیت زندگی) تولید می‌شوند عملا به هدر می‌روند.

به عبارتی اگر یک پژوهش درست و اصولی انجام نشود سوخت توسعه و قابلیت‌های علوم و فناوری‌ها را هدر می‌دهد.

وی افزود:

آن چیزی که میزان برددار شدن یک پژوهش را تعیین می‌کند مدل مفهومی یا نقشه راهی است که پژوهشگر برای طراحی ابزار پژوهش و گردآوری داده پژوهشش مورداستفاده قرار می‌دهد.

هر قدر فونداسیون این مدل قوی‌تر باشد یعنی پژوهشگر از منابع معتبرتری برای استخراج سازه‌ها و متغیرهای پژوهشش و ساخت این مدل استفاده کرده باشد، می‌تواند پرسش‌های جامع‌تر، خلاقانه‌تر و عمیق‌تری از منبع داده بپرسد که نتیجه‌اش می‌شود تولید دانش دست اول و کاربردی:

دانشی که در بافت بومی کاملا قابل فهم و قابل بهره‌برداری است و به همین دلیل توسعه را پشتیبانی می‌کند.

دانشی است که در عین مرزگشایی دانش در سطح ملی و فراملی، به رفاه، شادی و سلامتی جامعه هدف می‌افزاید.

دکتر مریم نظری، طراح دوره‌های جامع کیمیاگران پژوهش،

ورزیدگی در دو مهارت تحلیلی‌خوانی و اصیل‌نویسی و برخورداری از سه دانش موضوعی، روش‌شناختی و بافتی مواد لازم برای تولید یک پژوهش مولد و تاثیرگذار برشمرد و پس از ارائه رموز و ترفندهای تولید یک پژوهش مولد و تاثیرگذار، به اجرای زنده کیمیاگری پژوهش و به پرسش‌ها و چالش‌های پژوهشی شرکت‌کنندگان پاسخ‌های کاربردی ارائه داد.

وی اظهار داشت:

کیمیاگری پژوهش یعنی تبدیل یک پژوهش نچسب و بی‌کاربرد به یک پژوهش جذاب و ردنشدنی برای نمایش و اجرای کیمیاگری پژوهش است.

در پایان، در کنار کتاب پژوهش مولد و ماندگار،‌ وبینار رایگان و فوق‌العاده کاربردی کیمیاگری پژوهش و سامانه آموزشی پژوهشکارِ ایرانداک به عنوان دو منبع مکمل و کاربردی به علاقه‌مندان برای مطالعه بیشتر معرفی شدند.

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − شش =