Take a fresh look at your lifestyle.

بازخورد کیمیاگران پژوهش

بازخورد خانم فاطمه سالکی؛ کارشناس ارشد علم اطلاعات

از شرکت‌کنندگان در دوره جامع مقاله ردنشدنی

 

دوره‌هایی که خانم دکتر نظری برگزار می‌کنند دقیقا آن سوالاتی را جواب می‌ده که من تو ذهنم دارم. من همیشه علاقه‌مند پژوهش‌های کیفی بودم که متاسفانه در کشور ما زیاد مورد قبول اساتید نیست.

صحبت‌های استاد به من جرات داد تا کارم رو اجرایی کنم. مثلا اینکه من در نمونه‌های خارجی دیده بودم آنها با جامعه پژوهش کم  اما عمیق به نتیجه می‌رسند اما این از دید داوران ما زیاد جالب نبود. کلاس خانم دکتر نظری شیوه اینگونه ارائه را به من آموخت.

نمونه این دوره رو تا به حال در ایران ندیده بودم که استاد تا آخر کار با این حد دلسوزی با دانشجو همراه باشه و این مهمترین وجه تمایز این دوره با سایر دوره هاست. خانم دکتر نظری در کلاس هاشون نمونه کامل یاددهی یادگیری را ارائه می دهند.

به همه کسانی که احساس می کنند نمی‌توانند آنچه در ذهن دارند رو ارائه بدهند این دوره بسیار عالی رو توصیه می‌کنم. به همه کسانی که سردر گم شدند و نمی‌توانند توان واقعی علمی خودشون رو در مقاله پیاده کنند.

برخی از دستاورد آموخته‌های خانم فاطمه سالکی از کیمیاگری پژوهش 

مقاله اول –  مقاله دوم


بازخورد خانم آتنا؛ دانشجوی دکتری ادبیات (تمرکز بر ادبیات کودک)

از شرکت‌کنندگان در دوره جامع پروپوزال ردنشدنی

 

 پنجره جدیدی برایم گشوده شد که متاسفانه در کلاس‌های دانشگاهی به ما نیاموخته بودند.

خانم دکتر برای من نعمتی بودند و هستند امیدوارم بعد از این فارغ بال‌تر در کلاس‌های ایشان حضور داشته باشم. خود شخصیت خانم دکتر نیز بی تاثیر نیست. در کل خیلی دوست داشتنی، فعال، پرتلاش و پرانگیزه هستند و از فوران این همه انرژی مبهوت خواهید شد.

من این دوره را به همه دانش پژوهان و دانشجویان و حتی دست اندرکاران برنامه‌های پژوهشی توصیه می‌کنم.

برنامه ها در کل بیشتر پراگماتیک و عملی هستند پس اگر با دست پر حاضر شوید مطمئنا موفق‌تر خواهید بود همان طور که در کلاس هم شاهد بودیم.


بازخورد خانم خدیجه مرادی؛ دانشجوی دکتری علم اطلاعات

از شرکت‌کنندگان در دوره جامع پژوهش مولد و تاثیرگذار

 

سوالی که همیشه با من بود و در کلاس‌های درس کارشناسی ارشد و دکتری توسط بیشتر همکلاسی‌هایم به وفور پرسیده می‌شد و همچنان هم سوال می‌شود این است که چرا پژوهش‌های کشورهای دیگر با ما متفاوت است؟

نگاه اجمالی که می‌اندازید جامعه پژوهش آنها کوچکتر از جامعه انتخابی ماست و روش پژوهششان هم پیچیدگی‌های پژوهش‌های ما را ندارد اما در عمل کاربردی‌تر هستند، باعث توسعه می شوند و استناد به آنها هم زیاد است. بعد از شرکت در کلاسهای کیمیاگری پژوهش و آشنایی با سرکار خانم دکتر نظری عزیز پاسخ سوالهایم را دریافتم.

در دوره کیمیاگران پژوهش فهمیدم که ارزش پژوهش فقط داشتن عنوان عجیب و غریب، خیلی جدید بودن و مواردی از این قبیل که خیلی از دانشجویان به دنبالش هستند نیست. آنچه مهم است تلاشی است که برای فهم و حل یک مساله می‌شود. پژوهش هدفی دارد ان هم توسعه و کمک به رفاه بیشتر مردم است پس باید یک مساله واقعی را بشناسیم و به دنبال تولید دانش برای حل آن باشیم.

از بهترین‌هایی که در این دوره آموختم این است که یاد گرفتم:

 • چگونه متون اصلی پژوهش را انتخاب کنم،
 • آنها را چگونه بخوانم،
 • بر روی چه بخش‌هایی از متون بیشتر تمرکز کنم،
 • چگونه از متون خوانده شده و روش کار آنها الهام بگیرم،
 • چگونه مدل مفهومی متون مرتبط به کار خودم را تجزیه و تحلیل کنم،
 • کلی گویی نکنم،
 • به زبان جامعه هدفم سخن بگویم،
 • ساده بنوسیم اما در عین حال عمقی و موشکافانه تجزیه و تحلیل نمایم.

تفاوت دوره‌های کیمیاگران پژوهش با دیگر کارگاه ها، کتاب‌ها و کلاس‌های روش تحقیق این است که مفاهیم مطرح شده در دوره‌های کیمیاگران پژوهش، مفاهیمی نیستند که قبلا در کتاب‌ها و کلاس‌های روش تحقیق خوانده‌ یا شنیده‌اید. آموزه‌ها کاملا کاربردی و نو هستند. تعامل بین استاد و دانشجو در تمام طول کلاس برقرار است، مثال‌های مطرح شده کاملا براساس کارها (پایان‌نامه، رساله و مقاله یا پروپوزال) در دست بررسی دانشجویان است.

دانشجو از ابتدا یاد می‌گیرد:

 • چگونه منابع را جستجو کند
 • از چه کلیدواژه‌هایی استفاده نماید
 • چگونه کلیدواژه‌ها را خاص‌تر کند
 • منابع هسته پژوهشش را چگونه بشناسد
 • چگونه فصول مختلف پزوهش خود را ساختاربندی کند و آنها را ارائه نماید.

استاد دوره کیمیاگری پژوهش همیشه همانگونه که اعلام فرموده بودند در کنار دانشجو هستند و از هر راه ارتباطی چه در شبکه‌های اجتماعی مثل تلگرام و چه ایمیل و … مشتاقانه پاسخگویی سوالات شرکت‌کنندگان در دوره هستند. بازخوردهای کارهای دانشجویان را بسیار سریع بررسی می‌کنند و کمتر از چند ساعت در اختیار وی قرار می‌دهند.

بنده به همه اعم از:

 • دانشجویان محترم کارشناسی‌ارشد، دانشجویان دکتری، علاقمندان به پژوهشگری در زمینه‌های موضوعی مختلف،
 • اساتیدی که از روش‌های معمول روش تحقبق استفاده می‌کنند و به دنبال روش خلاقانه‌تر و موثرتری برای هدایت و مشاوره دانشجویان هستند؛
 • افرادی که به دنبال حل مساله و مشکلی در یک سازمان‌اند؛
 • و یا افرادی که می‌خواهند فاند و یا بورسیه ایی را به واسطه پژوهش خود از موسسه و کشور خاصی دریافت نمایند، شرکت در این کلاس‌ها را توصیه می‌کنم؛
 • آنهایی که مساله‌ایی دارند و سعی دارند تا پژوهشگر خلاقی باشند، برندسازی کنند و آینده خود را با پژوهششان بسازند توصیه می‌کنم که حتما در دوره‌های کیمیاگران پژوهش شرکت کنند.

این دوره‌ها علاوه بر دانش موضوعی و تخصصی خانم نظری (سواد اطلاعاتی)، حاصل تجربه‌های شخصی ایشان نیز هستند بنابراین کیفیت آموزش، سودمندی آن و تاثیری که در آینده فرد دارد در مقابل هزینه‌ایی که پرداخت می‌کنید بسیار بسیار ارزشمندتر است.

آشنایی با سرکار خانم نظری تجربه بسیار ارزشمندی برای من بود. از ایشان بابت برگزاری کلاس ها صمیمانه متشکرم.


بازخورد خانم معصومه کریمی؛ دانشجوی دکتری هنر

از شرکت‌کنندگان در دوره جامع پژوهش مولد و تاثیرگذار

 

به دلیل تفاوت در شکل نگارش متون و یا تکثر و تفاوت منابع که بر اساس رویکردها و از چشم ­انداز رشته‌­های مختلفی نگارش شد‌ه‌اند، غوطه‌وری در منابع روش ­تحقیق در کنار مزیت­‌های ارزشمندی که دارد، می‌­تواند به نوعی سردرگرمی در رابطه با تعریف برخی مفاهیم و نیز کارکرد آنها منجر شود.

در دورۀ کیمیاگری پژوهش بسیاری از این ابهامات با بیانی بسیار کاربردی برای من روشن شد:

منظور از مدل مفهومی، مبانی نظری پژوهش، چیستی پیشینۀ تحقیق و چگونگی نگارش آن، ارتباط آن با سایر بخش­‌های پژوهش، چگونگی ارائۀ یافته­‌ها در هر مرحله از کار پژوهشی، و به تبع آن تعریف ماهیتی مستقل برای هر بخش از کار که هم در مرحلۀ سمینارها و گزارش­ها و هم برای استخراج مقاله بسیار مفید بود.

با چیزهایی که در این دوره آموختم توانستم برای ارائۀ سمینارم در وهلۀ نخست، به ارزش‌­های کارم پی ببرم و در وهلۀ دوم، بیش از آن که برای این جلسه در پی ارتقا سطح دانش شناختی‌­ام باشم بر شیوۀ ارائه، تعیین موضع علمی‌ام و معرفی خودم در ابتدای سمینار و تعریف سمینار به عنوان یک پژوهش مستقل و نه تکه‌ه­ای جدامانده از یک کار پژوهشی تمرکز کنم که با به کارگیری این موارد و نکات بسیار ظریفی که از خانم دکتر نظری یاد گرفتم، توانستم ارائۀ بسیار موفق و بسیار متفاوت با جلسۀ دفاع از پروپوزالم داشته باشم.

همۀ ما به ویژه دانشجویان دکتری یا پژوهشگرانی که سالها درگیر پروژ­ه­‌های پژوهشی هستند، پس از مدتی دچار نوعی فرسودگی و رخوت و خستگی می­‌شویم. از نظر من یکی از دلایل اصلی­‌اش این است که بسیار کم­تر از آنچه که انجام می­‌دهیم دریافت می­‌کنیم.

دورۀ کیمیاگری پژوهش به من کمک کرد از این رخوت خارج شوم. این دوره مسیرهای بسیار زیادی را برای پیشرفت در مسیر پژوهشم برایم تعریف کرد که پیش از آن برایم حتی خارج از حد تصور بود. این امر باعث شد که جذابیت‌­های ذاتی کار پژوهشی دوباره و صدچندان برای من احیا شود. همچنین انگیزه­ای مضاعف برای بهره‌­گیری از قابلیت­‌های کارم، که پیش از این خود بر آن واقف نبودم، در من ایجاد کرد.

حدود چهار سال است که در دانشگاه هنر دبیر انجمن و مسئول برگزاری ورکشاپ­‌ها و نشست‌های مختلف هستم. با توجه به این پیشینه تفاوت این دوره را به وضوح با تمامی دوره­‌های قبل حس کردم. علاوه بر شخصیت منحصر به فرد و سرشار از انرژی و شور زندگی خانم دکتر نظری، و علاوه بر تمامی مهارت­‌ها و شناختی که در رابطه با ابعاد مختلف پژوهش در این دوره کسب کردم،

یک تفاوت بسیار بنیادین که این دوره را در سطحی عمیقاً متفاوت قرار می‌دهد، این است که هدف غایی از کیمیاگری پژوهش دفاع از یک پایان‌نامه یا یک طرح پژوهشی خوب نیست، بلکه فرد را به چشم‌اندازی بسیار وسیع­‌تر برای کل زندگی مجهز می­‌کند.  یکی از دغدغه­‌های اصلی من پیش از این دوره این بود که (به اشتباه تصور می­‌کردم) باید مسیر علمی و پژوهشی زندگیم را از مسیر کسب درآمد سوا کنم، چرا که راهی برای کسب درآمد از دانشم نمی­‌دانستم، دورۀ کیمیاگری پژوهش در وهلۀ اول سبب شد تا به دانسته­‌هایم آگاه شوم، که از قضا تعدادشان کم هم نبود! و در وهلۀ دوم آموختم که چگونه از طریق دستاوردهای علمی و پژوهشی که نتیجۀ سالها تلاش، هزینه و زمان من بود برای بهبود کیفیت زندگیم استفاده کنم. و این آموزش نه در سطح تئوری بلکه به شیوه­ای کاملاً کاربردی به من کمک کرد تا بتوانم از طریق یک فعالیت بسیار حرف‌ه­ای و لذت‌بخش که دقیقاً مرتبط با رشتۀ تحصیلی­‌ام است، برنامه‌­ای برای کسب درآمد و تعریف پروژه‌­های جدید طراحی کنم.

از این رو، علاوه بر حس رضایتمندی عمیقی که از این دوره دارم، باید به استاد نظری برای گزینش شایستۀ نام «کیمیاگری» تبریک بگویم،

چرا که درس­‌گفتارهای استاد در این دوره به معنی واقعی کلمه هم پژوهش و هم شخصیت پژوهشگر را  با یک تحول اساسی، قیمتی و جذاب می­‌کنند.

به نظر من هر کسی که قرار هست پژوهش را بیاموزد و وارد این وادی شود دیر یا زود به آموزه‌­های این دوره نیاز خواهد داشت، اما برای این که بتوان به صورت بهینه از این درس­‌گفتارها بهره برد، بهتر آن است که پس از حداقل دو یا سه تجربۀ جدی پژوهش در این دوره­‌ها شرکت کنید، تا بتوانید ارزش آموزش‌­ها که حاصل زحمات چندین و چند سالۀ خانم دکتر نظری هستند را درک و از آنها استفاده کنید.

تا کسی وارد به کار پژوهشی نباشد، چالشی برایش مطرح نیست که راهکارها شگفت‌­زده‌­اش کنند. از این رو، من بیش از همه این دوره را به دانشجویان کارشناسی ارشد، در زمان نگارش پروپوزال و پس از آن، پایان­‌نامه و مقاله، دانشجویان دکتری در همین سه مرحله، دوستانی که مقاله‌­ای نوشته‌­اند اما نمی‌­توانند از نشریه‌­ها پذیرش بگیرند، افرادی که در مرحله‌­ای از کارشان متوقف شده‌­اند و نمی‌دانند چه کنند، شرکت دوره‌های کیمیاگران پژوهش را به شدت توصیه می­‌کنم.

و البته پیشنهادم این است که برای این که چیزی را از دست ندهید، حتما برای این کلاس و انجام تمرینات آن زمان بگذارید، حتی اگر می­‌توانید در دوره‌­ای که در این کلاس‌ها شرکت می­‌کنید، آن را جدی­‌ترین کار زندگی­تان تلقی کنید.

کلاس‌های خانم دکتر نظری به گونه­‌ای هست که اگر یک لحظه چشمتان را ببندید حتما یک راه برای ارتقا سطح پژوهش و یا یک راهکار برای حل یک معضل را از دست داده‌اید‌!! و اگر هوشیار باشید هر نکته‌­ای که در این کلاس مطرح می­‌شود می­‌تواند دقیق و تضمینی یکی از مسائل شما را حل کند! چون اینها راهکارهای تئوری و فضایی برخاسته از ذهن و تصورات یک تئوریسین نیستند، بلکه راهکارهایی کاملاً آزموده شده‌‌اند.

هر روز خدا رو شکر می‌کنم که با شما آشنا شدم خانم دکتر عزیز، بدون اغراق : )


بازخورد یکی از شرکت‌کنندگان در دوره جامع مقاله ردنشدنی

از اساتید دانشگاه که مایل نبودند نامشان درج شود

از روحیه خستگی ناپذیر خانم دکتر نظری درس انگیزه  و پشتکار آموختم.

از رویکرد پژوهشی ایشان درس عمیق‌خوانی و  ژرف‌نگری آموختم.

آموختم که برای خوب پژوهیدن باید تلاش شبانه‌روزی کرد و در این راه هیچ وقت خسته نشد.

این دوره را به دانشجویان، اساتید و پژوهشگرانی که به دنبال آموختن واقعی پژوهش هستند توصیه می‌کنم.

 


بازخورد خانم دکتر نصری؛ پژوهشگر و مدرس سیاستگذاری برای عموم 

از شرکت‌کنندگان در دورههای جامع پروپوزال ردنشدنی و مقاله ردنشدنی

 

با شرکت در دوره‌های جامع کیمیاگران پژوهش علاوه بر کسب دانش جدید درباره خواندن پرسش‌مبنا (به گونه‌ای که بتوان با خواندن متون علمی پرسشی را پاسخ داد)، خوب نوشتن و جستجوی صحیح را هم آموختم.

این دوره به من کمک کرد تا تفاوت زیاد نوشتن با مفید نوشتن و مولد نوشتن را بیاموزم. از دستاوردهای مهم این دوره انگیزه ارسال پروپوزال برای دریافت فاند و پذیرش موفق آن بود.

تا قبل از دوره به دنبال جمع‌آوری دیتا زیاد برای نوشتن پروپزال و مقاله بودم. اگرچه تا قبل از شرکت در دوره نیز موفق به چاپ مقالاتی  شده بودم

اما الان پس از شرکت در دوره‌های کیمیاگران پژوهش با یک بازبینی تفاوت دانسته‌های خود را کاملا احساس می‌کنم. می‌توانم به داوری و قضاوت علمی آثار خود بپردازم و بر غنای آنها بیفزایم. در این دوره تفاوت اصلی میان مساله و مفروضات ذهنی را درک کردم.

تا قبل از شرکت در کلاس‌های درس کیمیاگران پژوهش احساس می‌کردم این دوره نمی‌تواند به من کمکی کند اما

با اصرار یکی از دوستانم که نتیجه مثبتی از آموزش‌ها و مشاوره‌های خانم دکتر نظری گرفته بود در این دوره‌ها شرکت کردم و الان بی‌نهایت از ایشان سپاسگزارم که مشوق من برای شرکت در این دوره بود. پژوهش من پس از شرکت در این دوره به گونه‌ای ساخت یافته و منسجم در پی پاسخ به یک مساله است.

قبلا در در دوره‌های آموزشی شرکت کرده بودم اما به دلیل زمان کوتاه یک روزه این دوره‌ها و نبود ارتباط با استاد پس از کلاس، بازخورد مثبتی دریافت نمی‌کردم.  این تجربه ناخوشایند یک عامل بازدارنده برای شرکت در دوره کیمیاگران شده بود که بر خلاف تصور اشتباهم بسیار دوره خوب و پر از موهبت برای من بود زیرا افزون بر اینکه بر آموخته‌هایم افزود، انگیزه من برای  پزوهش را دو چندان کرد.

به تمامی کسانی که به دنبال نوشتن رساله، طرح پژوهشی، مقاله، هستند و یا اساتیدی که راهنمایی یا مشاوره پایان‌نامه دانشجویان را در دست دارند، شرکت در این دوره توصیه می‌کنم.


بازخورد خانم دکتر نسترن پورصالحی؛ پژوهشگر و مدرس سواد اطلاعاتی در بافت مدارس

از شرکت‌کنندگان در دوره جامع مقاله ردنشدنی و از دریافت‌کنندگان خدمات مشاوره و کوچینگ پژوهش 

از آموزش‌ها و کوچینگ‌های خانم دکتر نظری وقت گذاشتن برای خواندن و آموختن اصولی از متون را یاد گرفتم، چرا که ممکن است پاسخ سوال من در نوشته‌های گذشته باشد و زحمات زیادی برای دوباره‌کاری صرف شود. قبلا فکر می‌کردم خواندن پیشینه‌ها حالت فرمالیته دارند و به هیچ کار نمی‌آیند اما بعدا کاملا نظرم تغییر کرد.

اوایل کاملا به فکر کپی‌برداری از روش یک پژوهش و … می‌افتادم اما کم کم یاد گرفتم چطور به صورت اخلاقی از پیشینه‌های مختلف بهره موردنظر خودم را ببرم. در واقع آنچه ما را در یک زمینه داناتر می‌کند همین خواندن تحلیلی پیشینه‌هاست:

 • توانایی ارزیابی و شناسایی نقاط قوت و ضعف هر کدام
 • توانایی نوشتن تحلیلی و درک تحلیلی پیشینه‌ها
 • نحوه الگوبرداری از مقالات مرتبط

الگوی مناسبی از یک پژوهش با کیفیت در ذهنم جای گرفته است که به سهولت می‌توانم مقالاتی که برای داوری ارسال می‌شود را تحلیل کنم و نظرات دقیقی برای بهبودشان ارائه کنم.

وسواس علمی بیشتری پیدا کرده‌ام و تلاش می‌کنم برای شروع یک پژوهش، یک مساله واقعی و با کیفیت پیدا کنم که ارزش صرف وقت و عمرم را داشته باشد. چرا که اگر هدف مطلوبی وجود نداشته باشد هر چه قدر برای آن وقت صرف کنیم، بی‌فایده و بی‌ثمر است.

 • نوع نگاه من به سواد اطلاعاتی متاثر از نظر نگاه خانم دکتر نظری شده و وسعت یافته است.
 • درک ماهیت پژوهش کیفی، روش‌های تحلیل متون برای پژوهش کیفی و …
 • درک روش پژوهش مطالعه موردی و وسعتی که می‌تواند پیدا کند
 • نحوه ترسیم مدل مفهومی و تاثیر آن در کیفیت و خروجی پژوهش‌های کمی و کیفی
 • توانایی تعامل موثر با جامعه پژوهش و درک بافت
 • توانایی شناسایی برخی عوامل بافتی در فرایند پژوهش

از دیگر آموخته‌های من از آموزش‌ها و جلسات مشاوره و کوچینگ خانم دکتر نظری است.


بازخورد خانم شهناز جاودانی؛ کارشناس ارشد علم اطلاعات

از شرکت‌کنندگان در دوره جامع پژوهش مولد و تاثیرگذار 

 

قبل از شرکت در دوره‌های پژوهش مولد و کیمیاگری پژوهش، با وجودی که چندین مقاله از پایان نامه‌ام در ژورنال‌های ایرانی و خارجی معتبر به چاپ رسیده بود و در حال حاضر مشغول نوشتن کتابی برگرفته از پایان نامه‌ام هستم، اما مسیر پژوهش برایم ناشناخته بود.  این عدم شناخت در حوزه پژوهش، در من ایجاد استرس می‌کرد و همیشه این سوال برایم مطرح می‌شد، چرا با وجود شرکت در کلاس‌ها و گارگاه‌های مختلف پژوهشی همچنان در نوشتن متون و مقالات علمی دچار سردرگمی هستم؟

همیشه احساس می‌کردم که تکه‌ای از پازل پژوهشیم را نمی‌توانم کامل کنم و همواره در جستجوی یک فرصت طلایی بودم برای تکمیل تکه‌ی گمشده این پازل.

اکنون به یاری خداوند و زحمات و دقت نظر استادم سرکارخانم دکتر مریم نظری، در زمینه پژوهش به شناخت چشمگیری دست یافتم و از نکات طلایی که در این دوره آموختم به موارد اندکی از آنها اشاره می‌کنم:

 • مقالات را علمی نقد و بررسی نمایم،
 • با دید منتقدانه بنویسم،
 •  با چه لنزی موضوع پژوهشیم را رصد نمایم،
 • اجزای و ویژگی پژوهش کاربردی را حرفه‌ای بیاموزم،
 • در باره متون روش‌شناسی شناخت جامعی برایم فراهم شد،
 • شیوه مفید و مختصر نوشتن در پژوهش را آموختم،
 • آموختم که متون علمی باید ساختارشان چگونه باشد،
 • نوآوری در پژوهش چه تعریف و ابعادی دارد،
 • در هر مرحله چگونه بنویسم،
 • متون مرتبط و غیر مرتبط و کم مرتبط برای یک مسئله خاص پژوهشی کدامند،
 • ابعاد مسئله مورد پژوهشم را شناختم و بسیاری از موارد مثبت و تاثیرگذار دیگر، که با شرکت در این کلاس‌ها  در مسیر فعالیت‌های پژوهشی برایم بسیار راه گشا بودند.

شرکت در دوره کیمیاگران پژوهش توام با آموزش‌های گام به گام و کاربردی، تصویر ذهنی مثبت و روشنی در باره مسائل و اجزای پژوهش در من ایجاد کرد.

بدون اغراق شرکت در دوره کیمیاگران پژوهش سبب بهبود و سلامت حال از هم گسیخته پژوهشیم شد و خوشحالم که می‌توانم ساده، علمی و اصولی بنویسم.  شرکت در دوره‌ پژوهش مولد برایم حس و تجربه خوبی بود و توانستم قصه‌ی پژوهشم را با نتیجه‌ای عالی به پایان برسانم.


بازخورد خانم سمانه عارفی‌مهر؛ کارشناس ارشد علم اطلاعات  

از شرکت‌کنندگان در دوره جامع پروپوزال ردنشدنی 

 

 

اولین چیزی که من در کلاس خانم دکتر یاد گرفتم این بود که همه موضوعات ارزشمند هستند و موضوع تکراری نداریم. یعنی می‌توان یک موضوع را در بافتی جدید و یا با روشی جدید مطالعه کرد و آن را طوری طراحی نمود که دانش کاربردی تولید کند.

از دیگر آموخته‌هایم می‌توانم به موارد زیر اشاره کنم:

 •  تفاوت بین موضوع و مسئله
 •  استفاده از تکنیک ۳چ  برای معرفی موضوع و بیان مسئله
 • تفاوت بخش پیشینه پژوهش و مبانی نظری
 • چند و چون مدل مفهومی پژوهش و نکات کلیدی برای ساخت آن
 • مراحل دستیابی به دانش موضوعی  که باعث شد آن چهره ترسناک از کار پژوهشی که به خاطر آموزش‌های نادرست در دانشگاه‌ها ساخته شده بود، از بین برود
 • این تفکر را ایجاد کردند که چطور از طریق پژوهشم و آموخته‌هایم کار ایجاد کنم و درآمدزایی داشته باشم
 • روش نامه‌نگاری و مراوده علمی؛ اینکه چطور به شیوه درست می‌توان با نویسندگان مراوده کرد و به صورت اخلاقی به آثار تمام‌متن آنها دست یافت.

خانم دکتر نظری فردی بسیار دلسوز، دارای انگیزه بالا و انرژی مثبت واقعی نه فقط در کلام، و صمیمی هستند که باعث می‌شد در کلاس احساس راحتی داشت و به راحتی هر ایده‌ای که به ذهن می‌رسید را مطرح کرد و ایشان استقبال می کردند و بسیار شنونده بودند  که این ویژگی به نظرم برای یک مدرس مهم است.

ایشان بسیار متعهد درقبال کارشان هستند به طوری که اگر پیامی را خدمتشان ارسال می‌کردیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخ می‌دادند و تا وقتی که به درک درستی از محتوا نمی‌رسیدیم و به قول خودشان به آهان نمی‌رسیدیم دست‌بردار نبودند.

از دیگر ویژگی‌های مهمشان داشتن ذهن تحلیل‌گر بود که تمام سعی‌شان بر این بود که این ویژگی را نیز در دانشجویان هم ایجاد کنند و دانش تولیدی دانش کاربردی باشد و این ویژگی را در طراحی کاربرگه‌ها و تکنیک‌های آموزشی‌شان (مثل تکنیک ۳چ و…) می‌توان در‌یافت.

به حق خانم دکتر مسائل و چالش‌های واقعی دانشجویان و محققان ایرانی را بسیار عالی درک کرده‌اند و به همین دلیل آموزش‌های ایشان بسیار کاربردی و تاثیرگذار هستند.


بازخورد خانم رقیه معصوم‌پور؛ دانشجوی دکتری علم اطلاعات

از شرکت‌کنندگان در دوره جامع پژوهش مولد و تاثیرگذار

 

دوستان و محققین عزیز اگر در سطح علمی کارشناسی یا کارشناسی ارشد و دکترا هستید  و در آینده برای ارتقای علمی خود چشم‌اندازی عالی در حوزه پژوهش خود در نظر گرفته‌اید و دوست دارید در آینده یک محقق واقعی شوید و هدفتان یادگیری اصولی چگونگی تولید پژوهش ناب است پیشنهاد می‌کنم در دوره‌های جامع کیمیاگران پژوهش خانم دکتر مریم نظری حتما حتما شرکت کنید.  و اگر از نظر زمان، بودجه  مشکل دارید حتما از وبینارهای خانم دکتر مریم نظری استفاده کنید این وبینار کاملا رایگان در سایت دکتر نظری درج شده.
من به جرات می‌توانم قسم بخورم بیست سال از بهترین دوران جوانی زندگی من در تحصیل گذشته است. از زمان تحصیل در کارشناسی تاکنون  در سطح دکترا از کتاب‌های مختلف روش تحقیق از مولفین مختلف ایرانی و خارجی مطالعه کردم. جزوات و فایل‌های پاور زیادی از روش تحقیق مطالعه کردم و همیشه نمرات روش تحقیق من باور کنید در سطح الف بوده است. در ارشد معدل من بالای نوزده و نیم شده بود و حتی الان به یاری خدا امتحان جامع دکترا را قبول شده‌ام و مشغول تدوین پرپوزال هستم، ولی باور کنید بعد آشنایی با خانم دکتر مریم نظری به معنی واقعی لذت پژوهش را چشیده‌ام.
خانم دکتر با دلسوزی منحصر به فرد و بی حد و حصر خود که واقعا منحصر به فرد است لحظات بسیار شیرینی از تجربیات پژوهش برای من به وجود آورده‌اند.
امروز ۹ مهر ماه در اولین جلسه حضوری کیمیاگران پژوهش شرکت کردم و تجربیات عالی داشتم. برای مثال تاکنون در هیچ کتابی درک نکرده بودم تدوین مدل مفهومی چگونه شکل می‌گیرد. همیشه فکر می‌کردم مدل مفهومی فقط یک نمودار کپی از یک مقاله دیگر است. تفاوت اصلی مساله و اهمیت و ضرورت رادرک نکرده بودم. نمی دانستم چگونه در بخش بیان مسئله باید به شکاف دانشی که قرار است پژوهشم پر کند بپردازم. از امروز با یک لنز دیگری کتاب‌های روش تحقیق را مطالعه خواهم کرد چون به آهان‌های دلچسب و شیرینی رسیده‌ام.


بازخوردهای بیشتر در راه است 

 

می‌خواهم در دوره‌های کیمیاگران پژوهش شرکت کنم

دیدگاه‌ها بسته شده است.