Take a fresh look at your lifestyle.

پژوهش مولد

مشاوره و کوچینگ پروژه‌های تحقیقاتی 

 آموزش چگونگی بهره‌برداری از قابلیت‌‌های علوم و فناوری‌‌ها برای:

 – فهم و حل مسائل واقعی

– طراحی محصولات و خدمات رقابت‌پذیر

– و پیش‌بینی و خلق آینده ایده‌آل در موضوع و بافت موردنظر

شناسایی اولویت‌های پژوهشی با رویکرد بافتی—مشارکتی

فهم بازار و نیازهای پیدا و پنهان مشتری با رویکرد بافتی – مشارکتی

این خدمات براساس نیاز پژوهشی پژوهشکده‌ها و نوع کارِ سازمان‌ها و کسب و کارها متناسب‌سازی می‌شوند.

پژوهش مولد پژوهشی است که

  • در موضوع و بافتی مشخص،
  • دانش، بینش و راهکار نو و کاربردی تولید می‌کند؛
  • دستاوردهای آن به سلامتی، رفاه و شادی جامعه کمک می‌کنند؛‌
  • و – به دلیل ملاحظات ویژه‌ای که در طراحی، اجرا و ارائه آن رعایت می‌شود – برای مجری آن نام و نان می‌آورد.

بر این اساس پژوهش مولد

حول محور مسئله‌ای واقعی طراحی می‌شود؛

با روش‌ها و ابزارهای مولد اجرا می‌شود که قابلیت تولید دانش موردنیاز را دارند؛

و با تولید دانش و خرد موردنیاز به فهم و حل مسئله‌ موردنظر کمک می‌کند؛

این دانش و خرد از طریق پژوهیدنِ درست و عمیق قابلیت‌های علوم و فناوری‌ها در بافت موردنظر تولید می‌شود.

برای تولید پژوهش مولد 

تولید چنین پژوهشی نیازمند برخورداری از توانمندی: خوب پرسیدن پرسشهای خوبی است که ارزش پرسیدن دارند. این مستلزم توسعه سه هنر و سه دانش به شرح زیر است:

دانش روش‌شناختی که به پژوهشگر می‌گوید: درباره یک موضوع چگونه می‌توان پرسید؟ و هنر خوب پرسیدن را در او پرورش می‌دهد.

دانش موضوعی که به پژوهشگر می‌گوید: درباره یک موضوع چه می‌توان پرسید؟  و هنر رصد پرسشهای خوب را در او پرورش می‌دهد.

دانش بافتی که به پژوهشگر می‌گوید: در بافت موردنظر چه چیزی ارزش پرسیدن دارد؟  و هنر رصد و طرح یرسشهایی که در بافت بومی پژوهش ارزش پژوهیدن دارند را در او پرورش می‌دهد.

ملزومات پژوهش مولد

نیاز به خودتوانمندسازی پژوهشی

در دانشگاه روش تحقیق یاد می‌گیریم نه خوب پرسیدن و طرح پرسش‌های خوب و باارزش. به همین دلیل نمی‌توانیم برای پژوهشمان ابزارها و روش‌هایی انتخاب، متناسب‌سازی و یا خلق کنیم که بتوانند دانش موردنیاز برای فهم و حل مسائل واقعی تولید کنند.

در دانشگاه یاد می‌گیریم سراغ موضوع‌های دست‌نخورده برویم، یاد نمی‌گیریم چگونه یک موضوع را از زوایای متنوع‌تری مورد پرسش قرار دهیم و درباره آن پرسش‌های خوب و باارزش طرح کنیم به همین دلیل نمی‌توانیم از قابلیت موضوع موردپژوهشمان برای حل مسائل واقعی استفاده کنیم.

در دانشگاه یاد می‌گیریم سراغ عناوین پژوهشی لوکس برویم، یاد نمی‌گیریم که پژوهش قرار نیست شکاف عنوانی موجود در پژوهش‌ها را پر کند؛‌ بلکه قرار است شکاف دانشی را پر کند که وجود آن باعث بروز مسئله شده. یعنی باعث شده جامعه هدف ضرر کنند یا از منفعتی محروم بمانند. به همین دلیل پژوهشهایمان «خب که چی؟» ندارند؛ نه به دل خودمان می‌نشینند و نه به دل خواننده.

چرا؟

چون منابع روش تحقیق ترجمه‌ای هستند، خوب پرسیدن را یاد نمی‌دهند؛ فقط جعبه ابزاری از ابزارها و روش‌های تحقیق رنگارنگ در اختیار ما قرار می‌دهند. چون نمی‌دانیم هر روش و ابزار قابلیت طرح چه پرسش و تولید چه دانشی را دارد، نمی‌توانیم از آنها برای تولید دانش استفاده کنیم.

با توجه به متنوع بودن علائق و توانایی‌های پژوهشگران در عرصه پژوهشگری، از یکسو، و رشد و تنوع روشهای پژوهش در حوزه‌های مختلف علم، دشوار بتوان بسته‌ آموزشی (روش تحقیق، مقاله‌نویسی، پروپوزال‌نویسی و غیره) برای آموزش پژوهش ارائه کرد که بتواند نیاز تمام رشته‌ها و موضوع‌های پژوهشی را تامین کند و به نیاز دانشی و مهارتی همه پژوهشگران پاسخ دهد. کسب قابلیت طراحی و تولید پژوهش مولد در چنین شرایطی نیازمند توانمندسازی پژوهشگران و تجهیز آنها به سه هنر و سه دانش فوق در بافت پژوهش موردعلاقه‌شان است.

آموزه‌های پژوهش مولد با هدف تامین چنین نیازهای متنوعی طراحی شده‌اند. این آموزه‌ها به سه شکل آموزش، مشاوره و کوچینگ و نیازسنجی پژوهشی به علاقه‌مندان عرضه می‌شوند.

آموزش چگونگی یادگیری پژوهش مولد  

برای غلبه بر محدودیتها و کاستیهای موجود در نظام آموزش و ارزیابی پژوهش در کشور و با مدنظر قرار دادن ویژگی تنوع در علائق و آموزه‌های پژوهشی موردنیاز برای هر پژوهش و هر پژوهشگر، آموزش چگونگی طراحی،‌ اجرا و ارائه پژوهش مولد با رویکرد «یادگیری چگونگی یادگیری» توصیه می‌شود. یادگیری پژوهش با این رویکرد، توانمندی یادگیری چگونگی یادگیری پژوهش و کسب قابلیت طراحی و تولید پژوهشهای مولد متنوع و بیشتری را در پژوهشگران ایجاد می‌کند. آموزه‌های پژوهش مولد با هدف ایجاد توانمندی خودتوانمندسازی پژوهشی در پژوهشگران ارائه می‌شوند.

آموزش قدم به قدم پژوهش‌ مولد

به دلیل متفاوت بودن ماهیت هر پژوهش و سطح توانمندی‌های هر پژوهشگر، فراگیری عملی آموزه‌های پژوهش مولد نیازمند تمرین و ممارستی است که از طریق دریافت بازخورد متناسب با نوع پروژه پژوهشی و نیاز دانشی و مهارتی پژوهشگر(ان)- در بافت پروژه‌ در دست انجام – امکان‌پذیر است. در صورت علاقه‌مندی می‌توانید از خدمات کوچنیگ و مشاوره پژوهش در یک دوره چند ماهه بهره‌مند شوید و توانمندیهای پژوهش مولد و ماندگار را عملا بیاموزید.

نیازسنجی پژوهشی در بافت سازمان‌ها و کسب و کارها

تعیین اولویتهای پژوهشی واقعی سازمانها – در بافت ماموریت، اهداف، وظایف، و برنامه‌ استراتژیک سازمان – از دیگر حوزه‌هایی است که از طریق آموزش نیازسنجی پژوهشی به مدیران و دست‌اندرکاران حوزه‌های تصمیم‌گیری و سیاستگذاری علمی – پژوهشی و آموزشی و اجرای پروژه‌های نیازسنجی پژوهشی در سازمانهای متقاضی قابل انجام است.